View Single Post
  #196  
Vechi 12.02.2014, 21:52:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uita-te si tu ce sustii, ca Dumnezeu Fiul e infatisat ca un batran cu barba alba si par alb. Pai nu e acelasi lucru, nu despre aceasta infatisare era vorba ca nu se poate picta, daca e Dumnezeu Fiul nu e acleasi lucru?
Oare când te vei lepăda de interpretările tale propii?
Eu susțin ceea ce susțin Sfinții Părinți: Amintesc doar câțiva: Sfântul Atanasie cel Mare, Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Chiril al Ierusalimului, Sfântul Ioan Damaschin, Sfântul Iosif Imnograful. Citește mesajul ăsta pe care îl ignori: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=185
Dacă pentru tine părerea acestor sfinți nu reprezintă nimic, să fii sănătos.

La praznicul întâmpinării Domnului, cântăm: „Cel vechi de zile, Care a dat de demult Legea lui Moise în Sinai, astăzi Prunc este văzut și, după Lege, ca un făcător al Legii, Legea plinind, în biserică este adus și este dat bătrânului.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand, tu dai un citat partial, nu ai vazut ca am dat citatul respectiv de vreo trei ori? Scrie mai jos ca la Cel Vechie de Zile vine Fiul Omului, Caruia I S-a dat toata stapanire. Adica Iisus. Iisus vine la Cel Vechi de Zile, adica la Dumnezeu Tatal.
Ai probleme grave de înțelegere. Fiul Omului este începutul și sfârșitul. Sfânta Treime a fost la începuri, adică Cele vechi de zile poate fi Fiul. În geneză (1, 26) apune așa: Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră"

Sfântul Hipolit scrie: „Cineva ca Fiul Omului [...] a înaintat până la Cel vechi de zile (Daniel 7, 13). Prin expresia Cel vechi de zile nu se referă la nimeni altul decât la Domnul Dumnezeul și Stăpânul a toate, la Domnul Hristos Insuși, Cel care a învechit zilele fară însă ca El să Se fi învechit sau să fi suferit vreo schimbare de pe urma trecerii timpului.”

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al treilea rand, in imaginea respectiva special ti-am spus ca e si Fecioara cu Pruncul. Cine e Pruncul, nu Iisus? Deasupra nu poate fi tot Iisus.
Faptul că tu nu poți înțelege nu înseamnă că nu se poate.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al patrulea rand, unde ai auzit tu vreodata sa picteze cineva pe Iisus cu par alb si barba alba.
Tu nu vrei să înțelegi că e vorba de Iisus înainte de întrupare. Și de ce nu ar putea fi cu păr alb și barbă albă Cel fără de păcat, ce poate fi mai frumos decât albul într-o reprezentare?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adica nu esti de acord cu pictarea lui Dumnezeu Tatal, cum fac toti,
Care toți? Unii ca tine vrei să spui.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru tine Lossky o fi inailibil.
Tu nu ne-ai citat din Loskky? Acum nu mai e bun?
Ți-am citat din Loskky să vezi că ”icoana” pe care tu o susții vine din Apus, de la catolici și e pură imaginație.

Last edited by ovidiu b.; 12.02.2014 at 22:33:31.
Reply With Quote