View Single Post
  #6  
Vechi 21.02.2012, 16:32:31
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Frate, îți recomand cu cea mai mare căldură "Călăuză în credința ortodoxă" scrisă de arhim. Cleopa Ilie. Dacă este așa cum spui, că ți-ai întărit credința în Iisus Hristos, atunci, fii bun și aruncă o privire pe cuvântul de învățătură, și de mare folos, sculptat cu multă trudă de unul dintre cei mai mari părinți ai ortodoxiei românești. Frate, dacă într-adevăr crezi în Maica Domnului Dumnezeului Nostru, nu poți crede și în cei care o defăimează.

Eu simt că părerea mea ar fi de prisos pentru tine, și te las tot cu un cuvânt al părintelui:
Noi, dintru începutul plămădirii acestui neam, așa ne știm, români și creștini ortodocși. Așa ne-am născut și avem datoria să păstram curat și deplin ce am moștenit de la străbuni, ca de la Dumnezeu. Dar noi, obște ortodoxă română, să nu uităm niciodată evlavia, râvna și jertfa domnitorilor, strămoșilor și părinților noștri, cu care ei au apărat de-a lungul a aproape două mii de ani, patria și această credință care le-au fost date drept sfântă moștenire de la Domnul nostru Iisus Hristos, prin Duhul Sfânt, în Biserica Sa dreptmăritoare. Nu vrem să stricăm liniștea nimănui în cele ale conștiinței, dar nici nu vrem a ne depărta și a părăsi moștenirea străbuna în care noi simțim ca stă unitatea adâncă a neamului nostru.

Pentru noi, patria și ortodoxia sunt "grădina Raiului" dată nouă de Dumnezeu să "lucrăm în ea și să o păzim" (Facere 2, 15) cu sfințenie.
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 21.02.2012 at 21:01:28.
Reply With Quote