Subiect: Reiki
View Single Post
  #3  
Vechi 28.01.2011, 15:02:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.
Atunci trebuie să ne descrii și tu cât mai detaliat această practică. Știu și eu ceva în mare, dar aș putea răspunde mai bine, dacă aș cunoaște mai multe detalii.

Eu aș băga aceasta în aceeași oală cu yoga, respirația holotropică, bioenergia și altele. O să-ți spun cum tratez eu toate aceste lucruri. Ele sunt practici prezentate ca pe o completare a religiei, o desăvârșire a ei, cică îți ajută sufletul și/sau trupul bla bla bla.

Să tratăm religia ca pe ceva nedesăvârșit, înseamnă să-L acuzăm pe Iisus de minciună prin ascunderea Adevărului, sau să punem sub semnul întrebării perfecțiunea Lui. Ori noi știm că Dumnezeu e desăvârșit, așadar ne-a dat o învățătură desăvârșită, deplină. Dacă aveam nevoie și de aceste lucruri, ne-ar fi învățat și îndemnat să le practicăm, iar sfinții erau maeștrii în ele. Doar nu crede cineva că Hristos a îndurat atâtea chinuri și s-a lăsat răstignit, doar ca să propovăduiască jumate de Adevăr?

Tot ce "desăvârșește" religia, de fapt o virusează. Nu putem sluji la doi stăpâni.

Unii cred că pot alege și aceste practici și pe Dumnezeu, dar de fapt, ar trebui să aleagă numai una din ele, să se hotărască, nu merg împreună și credința în Dumnezeu și aceste prostii.

Last edited by camy_d; 28.01.2011 at 15:04:55.
Reply With Quote