View Single Post
  #56  
Vechi 27.05.2011, 23:15:23
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vorbeste gura fara tine , ca de obicei ! Vezi ca neseriozitatea asta tipic protestanta , duce pana la urma la mari depresii si caderi psihice , inchipuindu-ti numai ura si vrajmasi in jurul tau. E bine sa te echilibrezi si sa nu treci de la o stare la alta , caci e extrem de daunator ! Sincer : calatorie cu rod in Tara Sfanta !
Motto: ,,Simeon L-a luat in brate, a binecuvantat pe Dumnezeu si a zis: "Acum, sloboade in pace pe robul Tau, Stapane, dupa cuvantul Tau. Caci au vazut ochii mei mantuirea Ta, pe care ai pregatit-o sa fie inaintea tuturor popoarelor, lumina care sa lumineze Neamurile si slava poporului Tau, Israel." (Luca 2:28-32)

Am citit recent o povestea reala.In al doilea razboi mondial,Germania a invadat Polonia.Armata polonez,desi viteaza pana la nebunie,marturie fiind o sarja de cavalerie impotriva unor transportoare blindate,a fost invinsa rapid.Ulterior germanii au inceput un atroce demers de epurare a tot ce insemna evreu in Polonia.Intr-o localitate micuta, doi tineri casatoriti evrei au reusit sa scape ascunzandu-se intr-un cimitir.Era singurul loc unde nu ii cauta nimeni.Paznicul era tot un evreu batrin dar care reusise pana atunci sa-si ascunda si el originea.

Cand nemtii s-au apropiat cu cautarea i-a ascuns intr-un mormant proaspat sapat si a pus o lespede ca sa nu caute nimeni.Venea noaptea si le aducea mancare.Fata era insarcinata.Intr-o dimineata a nascut si fiindca nu mai avea apa,de frica sa nu fie prinsi si ucisi,a plans in hohote de frica pt ca micutul incepuse sa planga,afara fiind cald iar in mormant fiind zapuseala.Cand evreul batrin a auzit plansetul a venit repede cu ce i-a picat in mana,paine si o sticla de apa.Dand lespedea la o parte a vazut pe mama cum isi stergea lacrimile si cu degetul le punea pe buzele micutului ca sa nu-i fie sete.Atunci evreul a spus: ,,Doamne,daca ai ingaduit sa se nasca o viata,cand moartea ne cauta,intr-un mormant,si sa bea lacrimi de mama atunci inseamna ca Mesia a invins moartea cu adevarat si eu pot sa mor linistit".

Poate o sa am si eu parte,in neseriozitatea,depresia si caderea mea,de un miracol precum i-a dat Domnul acelui batrin evreu,ca sa ma duc si eu in pace in viata mea.Va multumesc pentru bunatatea dvs.
Reply With Quote