View Single Post
  #534  
Vechi 02.05.2018, 13:02:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

inainte de un click pentru achizitionarea unul manual important, o investitie destul de importanta si fara utilitate practica pentru mine, am zis sa caut niste surse credibile si sa incerc sa ma dumiresc exact de pe net, aceasta importanta sursa pentru unii colegi , am dat peste ceva foarte foarte frumos spus de Rafail Noica, care concluziona controversa de mai sus spunand ca e preferabil sa se lase libertate duhovnicilor. dar era un punct de vedere personal.

iata o pastorala a sinodului bor care spune clar:

"Potrivit tradiției și practicii Bisericii noastre, trebuie să ne spovedim înainte de a primi Sfânta Împărtășanie."
https://ortodoxiatinerilor.ro/tineri...rtasirea-deasa
din citirea pastoralei reiese, dupa parerea mea, ca desi este un apel catre impartasirea cat mai deasa, bor a considerat necesar sa evidentieze mult mai clar necesitatea spovedaniei, in peste jumatate din text, deci banuiesc ca exista o problema si au dorit in felul asta sa-i puna capat. remarc si faptul ca nicaieri nu scrie ca ar fi o practica generala in ortodoxie, daca ar fi fost s-ar fi spus raspicat acest lucru.

acum, desi nu contrazice in niciun paragraf spusele lui simpllu si cred ca voi stiti mult mai bine decat mine ca in practica se intampla exact cum a scris el, e clar ca oficial in bor este asa cum prezinta catalin.

parerea mea e ca daca conditionezi cea mai importanta taina crestina de o alta o minimizezi. e absurd.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 02.05.2018 at 16:58:05.
Reply With Quote