Subiect: canon
View Single Post
  #21  
Vechi 14.12.2007, 06:16:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ramona-elena
locuiesc in spania...in august am fost in tara...am vizitat-o si pe mamaia care este calugarita la manastire....m-am spovedit acolo la calugarul manastirii....mi-a facut "spovedanie generala" mi-a spus el,"de la 7 ani"...a fost pt prima oara cand intr-adevar m-am simtit usurata de orice pacat....mi-a dat canon...si legare de impartasanie 3 ani!mi-a spus:"nimeni...nici un preot,nici un calugar nu te poate dezlega peste cuvantul meu.....nu iti poate da sfanta impartasanie 3 ani....doar inainte de nastere....sau inaintea unei operatii;daca ai sa iei sfanta impartasanie o sa o iei spre osanda!"
:) Draga Ramona, bine ai venit printre noi cautatorii de comori... sufletesti, bineinteles! Ca raspuns la dilema ta, ma gandeam de ce nu iei legatura cu preotul calugar (ieromonah) care te-a spovedit in Romania... n-ar trebui sa fie prea complicat, mai ales ca si bunica ta spui ca este la acea manastire. Ar putea sa ii spuna despre tine si sa stabileasca cu dansul o ora/zi convenabila, la care la ii dai telefon din Spania si sa discuti cu el mai pe indelete. Stiu, nu este ca atunci cand esti fata-in-fata, insa cred ca ar fi mai productiv decat sa te framanti asa, de una singura si de capul tau (scuza-ma!) ca pana la urma peste cuvantul dansului ai trecut, cu sau fara voia ta, si deci ar fi intelept sa primesti sfat direct de la dansul. Sa-ti dea Dumnezeu ganduri bune!
Reply With Quote