View Single Post
  #19  
Vechi 10.04.2010, 01:16:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Domnule Zaharia, sper că veți fi de acord că subiectul acestui topic nu este atât de general și de ambițios ca "despre pretinsa superioritate a ortodoxiei greco-orientale față de ortodoxia catolică", ci un scop ceva mai punctual, după cum arată și topicul: conservatorism în religie. Dacă, indiferent de subiectul abordat și indiferent despre ce se discută, dv veniți să spumegați contra azimelor și primatului petrin, nu faceți decât să distrugeți dialogul în favoarea obsesiilor dv și să îmi întăriți mai vechi observații că ortodoxia se definește, ca orice schismă, printr-o motivație negativă, prin "a fi contra": în acest caz, prin anti-catolicism. Dar dv depășiți cu mult în ce spuneți ceea ce reprezentanții dv legitimi spun. Cine ar putea fi lapșii despre care vorbiți la sfârșitul mesajului ? Nu cumva proprii dv ierarhi ? La noi e o vorbă care a făcut carieră: "să nu fii mai catolic decât papa". Însăși ideea că cineva ar putea fi mai catolic decât papa e de tot râsul. Râdem noi râdem, dar ideea e mai mult decât periculoasă: așa apar toate schismele, începând cu schisma îngerească: din revolta față de autoritate. Nu cumva dv vă credeți mai ortodox decât mitropolitul ? Lapșii despre care vorbiți, nu cumva sunt purtătorii de omofor pe care Biserica dv i-a rânduit ca atare ? Și atunci, vă întreb: dv îmi vorbiți mie despre mândrie ? Lapșii au fost cei care, din omenești dorințe de mărire ori pur și simpli din teamă au adus jertfe idolilor ori L-au renegat pe Domnul. Lapși nu au fost cei care i-au urmat pe apostoli și pe urmașii lor, episcopii. Când, aliindu-vă unor răzleți de pe la mănăstriri dizidente de pe Muntele Nu Șiu Care vă puneți de-a curmezișul celor cărora le datorați ascultare nu dovediți ortodoxie, ci exact mândrie. Credința mea e aceeași cu aceea a întâistătătorului meu. Credința dv este aceeași cu cea a întâistătărorului dv ? Dacă da, cum se face că cei doi sunt mai apropiați în ideile lor și în modul în care le expun decât suntem noi ? Dacă nu, unde este mândria ?

În Cristos, Domnul nostru,
M.D.
Vai domnule, acum m-am convins ce pareri si judecati aveti . Iertati-ma ca am dat curs unei atitudini penibile a dvs. Nu am sa va mai vorbesc dvs. despre mindrie, am sa caut o gura de canal care se mindreste cu haul ei si am sa o ... flatez. Va inteleg atitudinea, si eu m-as simti prost daca as fi cazut intro capcana ieftina ca aceasta !! Totul s-a clarificat . In totdeauna din partea mea pt. un distins medic : pace si bucurie !!!
Reply With Quote