Subiect: Ajutor
View Single Post
  #56  
Vechi 16.04.2008, 10:06:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Euftalia,

Scrie undeva in Biblie, parca prin V.T. ca Dumnezeu rasplateste pacatele unui om pana in al patrulea neam, deci chestiunea aceasta e cat se poate de reala, pacatele stramosilor apasa asupra urmasilor pana inclusiv la a patra generatie.
Nu e de glumit cu astfel de lucruri si toata logica noastra limitata este un mare zerou in fata Domnului.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50,1)
Nu ai priceput razvan shi te rog ma iarta ca ajustez textul tau...

e vorba de porunca a doua shi acolo scrie ca "...EU dau vina parintzilor pe copii... shi...celor ce ma urasc pe Mine shi Ma milostivesc..." sau exact asha cum este scris cu virgula shi punct la porunca respectiva.... deci nicaieri nu este vorba ca pacatele in copii ar rezulta de la sine cu atat mai mult cu cat sunt shterse toate pacatele ce s-ar propaga in vre-un fel prin sfantul Botez creshtin ortodox...

Deci ma iarta ca mi-am spus parerea cumva combatandu-te... ca sa nu mergem spre escaladare sau spre osanda ???:(:(

dar forma extinsa a poruncii din decalog este:
"2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." ???
Reply With Quote