View Single Post
  #7  
Vechi 13.03.2006, 11:11:28
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

texte din Sf.Scriptura


13. Si ingerul pazitor al Persiei mi-a stat impotriva douăzeci si una de zile, dar iata ca Mihail, cel dintai dintre ingerii pazitori, a venit in ajutorul meu si eu l-am lasat acolo la îngerul păzitor al regelui Persilor
14. Si am venit ca sa-ti fac cunoscut ce se va intampla poporului tau la sfarsitul zilelor; ca mai este o vedenie pentru zilele cele din urma".
15. Si pe cand graia cu mine astfel de cuvinte, mi-am intors privirea spre pamant si am ramas ca un mut.
16. Si iata! Acela care avea infatisarea fiului omului s-a atins de buzele mele; atunci am deschis gura mea si am grait si am zis catre cel ce sta inaintea mea: "O, Stapanul meu! Din pricina acestei vedenii m-au cuprins zvarcoliri de durere si am rămas fara putere.
17. Si cum poate un slujitor atat de mic al Domnului sau sa graiască cu un Stapan atat de mare ca Tine! Si de spaimă imi piere toata puterea si suflarea mi se opreste".
18. Atunci s-a atins iarăsi de mine acela care avea înfatisarea Fiului Omului si mi-a dat tarie.
19. Si mi-a zis: "Nu te teme, om placut al lui Dumnezeu! Pace tie! Fii tare si curajos!" Si pe cand graia cu mine, m-am simtit intarit si am zis: "Spune, Stapane, caci Tu m-ai intarit!"
20. Atunci El a zis: "Stii tu, oare, pentru ce am venit la tine? Acum Ma voi întoarce sa fac război cu îngerul pazitor al Persiei si, cand Eu Ma voi duce, iata ca ingerul pazitor al Greciei va veni.
21. Iti voi vesti tie ceea ce este scris in cartea adevarului. Nimeni nu poate sa Ma ajute mai bine la aceasta decat Mihail, ingerul vostru pazitor".
(Daniel 10, 13-21)

1. Si in vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocroteste pe fiii poporului tau, si va fi vreme de stramtorare cum n-a mai fost de cand sunt popoarele si pana in vremea de acum. Dar in vremea aceea, poporul tau va fi mantuit si anume oricine va fi gasit scris in carte. (Daniel 12, 1).

In cartea Tobit citim ca Rafael, unul din cei sapte arhangheli (12, 15), a fost trimis sa-l pazeasca pe Tobie si sa-l vindece (5, 4 s.u.0).
Gavriil, ingerul care i s-a aratat lui Daniel, era ingerul pazitor al lui Darius Medul “Si eu in anul dintai al lui Darius Medul stam langa el ca sa-l ajut si sa-l intaresc.(Daniel 11, 1).

In Noul Testament gasim doar doua referiri clare la ingerii pazitori (Matei 18, 10; Fapte 12, 15).

sursa:http://www.romanianbible.org/
Daniel Mihoc - Epistolele Apocalipsei, Ed. Teofania, Sibiu, 2003
Reply With Quote