View Single Post
  #931  
Vechi 20.06.2011, 22:16:32
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Imi cer iertare daca v-ati simtit intzepat si ironizat la modul grosolan de intrebarile mele.

Arabii nu sunt violenti decat cu crestinii cu care sunt prieteni in mod personal. In rest, daca vreti sa stiti, chiar si pe teritoriul romanesc, studentii musulmani arabi au un mare talent de a critica crestinismul. Pentru ca stiu ca nu vor pati nimic.

Dara daca s-ar duce un crestin ca student intr-o tara araba si ar critica pe acelsi ton islamul, ar fi linsat pe loc.

Coranul si Biblia au multe puncte comune in prezentarealui Hristos ? Daca veti vedea cat de mari sunt punctele necomune, nu stiu cat de entuziast ati mai fi.

Oricum, nu mi-ati raspuns la intrebare: ati fost intr-o tara musulmana si l-ati predicat pe Hristos ?
Sau doar ati avut simple discutii amicale cu musulmani stabiliti in Romania pe tema "Hristos e cineva important _ asta scrie si in Coran, nu doar in Biblie" ?
Caci discutii din acestea, amabil-neutre, am avut si eu cu amicii mei musulmani. Problema era ca asa cum ei recunosteau ca Iisus e cineva important, eu trebuia sa recunosc ca Mahomed e cineva SI MAI IMPORTANT.
Si, cum nu eram pe atunci un bun crestin, aproape ca am facut si asta.

Nu doar Hristos a spus "cine nu este cu Mine este impotriva Mea". A spus-o si Mahomed. Iar la Mahomed este exclusa orice dumnezeire a lui Hristos.