View Single Post
  #1839  
Vechi 16.08.2011, 00:44:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nicidecum nu am vazut ca prin sexul lor, barbatii sa aiba calitati specifice slujirii sacerdotale si femeile altele, dimpotriva, am vazut ca aceste calitati depind de la persoana la persoana regasindu-se si la barbati si la femei. Eu vad ca Dumnezeu nu se uita la fata (sexul) omului cand da aceste calitati tocmai pentru ca ele se dau prin Duhul Sfant si nu prin fiziologia umana. Domnul a spus sa nu ne ingrijoram de ceea ce vom spune nu pentru ca am avea calitati legate de sex-fiziologie-hormoni, ci pentru ca Duhul Sfant este cu noi si ne va invata toate.
Adriana3, după părerea ta între bărbați și femei, e o diferență de sex sau de gen? În fine... n-ai rămas în același sistem de referință cu mine!

Eu te întreb: de ce nu nasc și bărbații copii?
Tu întrebi: de ce femeile nu pot sluji la altar? ( sau mă rog, în cler de care-o fi el)

Răspunsul e comun: pentru că așa e rânduiala, fiecare gen are treaba lui în lumea asta, iar "diviziunea muncii" în Biserică n-are treabă cu ideologiile postmoderne care amestecă arbitrar neamestecatele.

Ca să nu mai spun că Domnul nu e obligat să ne ofere explicații amănunțite despre felul cum a rânduit lucrurile.


În celaltă privință, cu Biserica și schimbările...
Nu confuda Biserica cu tipologia societăților cu care convețuiește. Omul eclezial este și un om al timpului său, dar modul său de existență în Biserică rămâne neschimbat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)