View Single Post
  #33  
Vechi 04.09.2011, 22:26:47
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Daca nu intelegeti lucrarea Duhului Sfant in mijlocul crestinilor carismatici eu v-as sfatui sa nu va mai impovarati cu pacate.

Dupa cum bine stiti, fariseii din timpul Domnului Isus au afirmat ca nu Duhul Sfant lucreaza prin El ci duhuri rele. Iar Mantuitorul a spus ca ceea ce fac ei se numeste „Hula impotriva Duhului Sfant”.

Fiti intelepti si vorbiti mai prudent cand aveti de-a face cu lucrari despre care nu aveti habar sau le cunoasteti superficial. E sfatul meu spre binele vostru.

Traia in timpul apostolilor in invatator al Legii care a avut o luare de pozitie foarte cumpatata: „ dacă această hotărâre sau lucrul acesta este de la oameni, se va nimici; Iar dacă este de la Dumnezeu, nu veți putea să-i nimiciți, ca nu cumva să vă aflați și luptători împotriva lui Dumnezeu.”
In privinta mea, cel putin, nu-ti face griji: provin de la baptisti si penti / carismatici, deci STIU despre ce este vorba.
De luptat, lupt contra ereziilor. Daca "lucrul acesta" era de la Dumnezeu, atunci nu aparea abea de cateva zeci de ani. Ma refer la toate manifestarile astea in masa, la oameni care au invataturi eretice.
Denominatii intregi penti si carismatice neaga Sf. Treime sau, in cazul cel mai fericit, au un articol pro in crezul lor, dar in practica ii neaga existenta.