View Single Post
  #39  
Vechi 21.07.2017, 00:50:09
SerOund SerOund is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 31
Implicit

Macar te-ai uitat si ai cercetat?
La fel cum eu cercetez partile bune din jocuri si le cred doar pe alea ,la fel si tu le cauti pe alea care discrimineaza jocurile si le crezi doar pe alea. Dar o diferenta ,locurile unde sunt discrmintate jocurile sunt scrie de oameni de moda veche.
http://www.csid.ro/health/sanatate/7...ilor-10724750/
+ videoclipul de la PC Garage.
PC Garage e condus de niste oameni de treaba.
Inca o data ,singurele dezavantaje ale jocurilor sunt ca pot provoca dependenta. Asta e singurul. Iar restul dezavantajelor aparute pe internet ,apar doar dupa creearea dependentei. Dar nu cred ca te-ai uitat la acel vido si la link ,deci iti scriu aici.
Avantaje :
1. Au efect terapeutic pentru copiii cu boli cronice
2. Preșcolarii își dezvoltă mai bine capacitatea motorie
3. Jocurile video reduc stresul și depresia
4. Ameliorează durerile
5. Îmbunătățesc vederea și țin creierul "în priză"
6. Îți mențin inima sănătoasă
7. Jocurile video îmbunătățesc abilitățile de luare a deciziilor
8. Jocurile sporesc increderea de sine.
9. Jocurile intaresc relatiile sociale si te auta sa-ti faci prieteni noi,
10. Jocurile imbunatatesc reflexele.
Si lista continua
Dezavantaje :
1.Pot crea dependenta ,care duce la :
-renuntarea realizarii nevoilor fiziologice (urinare ,mancare ,hidratare)
-te fac anti-social
-nu mai tii cont de principiile tale (scoala ,munca ,iubita ,familie ,etc)
-faci pacat ,practic nu jocurile sunt pacat ,ci orice activitate de care esti dependent.
-renuntarea la a face sport (sportul e sanatos ,e ok sa iesi afara macar 2 ore pe zi ,dar fiind dependent ,nu se va intampla).
-moarte
Dar astea se pot intampla doar daca esti dependent. Si dependent poti deveni doar daca parintii tai nu ti-au facut program cand erai mic sau daca esti o persoana sensibila.

Si imbunatatesc reflexele creierului ,repet iar. Daca in joc ,inveti sa omori orice inamic instant cum el apare pe monitor ,creierului ii cresc reactiile si timpul de raspuns creier-mana ,ca atunci cand dai click e ca si cum ai apasa pe tragaci. Dar asta nu se aplica doar la impuscaturi ,ci si la alte multe cazuri ce necesita o atentie sporita. Iar jocurile cu masini te ajuta cand la condus cand iti vei lua carnet. Daca stii sa faci spatierea masinii din joc si sa nu o lovesti de nimic ,te va ajuta cu 60% cand vei conduce o masina reala.
Intelege ca inafara de a ma insulta pe mine ,pe cei care se joaca si pe jocuri ,nu stii sa spui un argument care sa arate ca nu-ti racesti gura de pomana. Macar Demetrius a fost de acord si a zis ca atata timp cat nu te domina si ai putea trai fara ca ele sa existe ,nu e nimic grav. Si are dreptate. Dar tu nu stii pe ce planeta esti. Scuze ca te-am insultat dar mi-a fost imposibil sa ma abtin.
Reply With Quote