View Single Post
  #25  
Vechi 14.08.2011, 18:40:19
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
Buna ziua ,
As vrea sa va intreb ,(pe cei ce cred in puterea rugaciunii) de ce nu ne sunt ascultate rugaciunile?Sau cand ne sunt ascultate? De ce oare ne lasa Dumnezeu fara raspuns ...
Imi pun aceste intrebari de un timp si nu gasesc raspuns. Am sa sriu putin situatia mea ,situatie in care ma gasesc de un an incoace si nu stiu cand(sau daca) se va termina .
Am putin peste 30 de ani ,m am casatorit la 24 cu un barbat, fost insurat pe care l-am iubit foarte mult .Eu fiind o fata foarte inchisa ,neprietenoasa,timida, cu caracterul lui vesel si optimist m-a facut sa-l vad ca pe un zeu, da spun asta pt ca mai aveam putin si-l divinizam .Ii mergeau toate bine, stia sa iasa bine din orice situatie, era sufletul distractiilor, in fine eu il vedeam la superlativ cu toate calitatile ... eram fericita alaturi de el si de asta ne am si casatorit.Si de aici cam toate au inceput sa mearga din ce in ce mai prost.Eu nu ma implicam deloc in treburile lui ,pt ca nici nu mi permitea si pt el oricum parerile mele nu contau.A intrat intr-o afacere cu un prieten ,a girat cu casa noastra iar acum ,nu mai este a noastra ci a bancii. Asta se intampla anul trecut , cand eram din ce in ce mai amenintati de banca si nu puteam face rost de bani.De anul trecut si pana acum a fost un an groaznic pt mine, un an plin de tot felul de situatii neplacute. Deci am ramas fara casa si fara masina..si am plecat la un var de a lui din strainatate cu totii.Aici eu una nu ma pot adapta ,nu lucrez si ne descurcam ff greu.Acasa nu mai am unde sa ma intorc. M-am rugat dar nu primesc niciun raspuns nici macar un semn de nicaeri .Au trecut zile ,luni,de framantari; nici cu prietenii din tara nu mai tin legatura ,care s a rupt brusc din partea lor si nu inteleg de ce.Am momente de disperare , momente in care simteam ca vreau sa mor si sa pot uita si lasa toate .Gandindu-ma la copii imi treceau gandurile negre ,dar la scurta vreme imi reveneau.Un alt lucru ar fi "linistea" (aparenta )si indiferenta cu care trateaza el lucrurile, de parca nici nu-l intereseaza ce s-a intamplat , eu daca incep sa-i spun ceva ori ne certam ,ori ma evita pana la indiferenta. Evita orice subiect de trecuta ,nu recunoaste ca ar avea vreo vina, si-mi spune ca din cauza ca n-am activitate ma framant degeaba.
Eu chiar ma rog sa am o activitate , sa lucrez undeva dar deocamdata nu am.. .
Ce rugaciuni pot face pentru a-mi gasi linistea si un loc de munca ?
Draga Armanda,
este intr-adevar o situatie grea, dar sa nu deznadajduiesti. Domnul ne stie toate problemele, ne stie pe noi pe de-a-ntregul. Sa nu iti pierzi nadejdea! Mergi la biserica? Te spovedesti? Te impartasesti? Sa stii ca nu putem iesi singuri din valurile vietii acesteia, fara calauzirea unui PARINTE DUHOVNIC. Chiar daca nu esti in tara, poti gasi un preot ortodox care sa iti fie duhovnic oriunde ai fi!
Asa iti poti gasi linistea sufleteasca...restul nu conteaza. Doar sufletul tau, care e bine sa fie cu Hristos!

Uite o rugaciune care mie imi place mult:

Rugăciunea de fiecare zi a Sfântului Ierarh Filaret al Moscovei

Doamne, nu știu ce să cer de la Tine. Tu unul știi de ce am nevoie, Tu mă iubești pe mine mai mult decît pot să Te iubesc eu pe Tine. Părinte, dă robului Tău cele ce singur nu știe a le cere. Nu îndrăznesc să cer nici cruce, nici mîngîiere: numai stau înaintea Ta. Inima mea e deschisă Ție; Tu vezi trebuințele mele pe care nu le știu eu. Vezi și fă după mila Ta. Lovește-mă și mă tămăduiește, doboară-mă și mă ridică. Mă cutremur și tac cu evlavie înaintea voinței Tale sfinte și a căilor Tale celor nepătrunse pentru mine. Mă aduc Ție jertfă, nu am altă dorință decît numai să fac voia Ta; învață-mă să mă rog, singur roagă-Te în mine! Amin.

In legatura cu faptul ca Domnul ne asculta rugaciunile sau nu...Sfintii Parinti spun ca sunt mai multe motive pentru care Domnul nu indeplineste ceea ce cerem:
-pentru ca nu stim cum sa cerem
-nu stim ce sa cerem
-ceea ce cerem nu e bun pentru sufletul nostru
-ne pune la incercare rabdarea si credinta in El, ca sa nu cerem ca milogii, ci ca niste eroi (cum spunea parintele Arsenie Papacioc)
El niciodata nu ne uita, pentru ca ne iubeste. Chiar daca noi ne suparam cand nu ne indeplineste dorintele si cererile. Dar trebuie sa avem incredere ca El stie ce e mai bine pentru noi! SA NE LASMA IN VOIA LUI. FACA-SE VOIA TA, PRECUM IN CER ASA SI PE PAMANT!
Te imbratisez cu drag si sunt alaturi de tine in Domnul,
Diana
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote