Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #18  
Vechi 16.11.2021, 19:56:38
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Visele nu se talcuiesc dupa capul sectarilor draga credinciosule.

Vezi ca domnul Moroco de mai sus este sectar notoriu si tocmai ai prizat de la el niste reprize bolnave de ... toxicomanie sectara.

Ca sa vezi ce e un vis trebuie sa vezi cum e omul. Daca se roaga, daca e impartasit, care e starea lui duhovniceacsa.

Daca vrei un sfat la locul lui care sa te ajute raspunde la intrebari.

Vezi ca Moroncel este un semivrajitor, prin practica sectara pe care o are. Te sfatuiesc sa ai mare mare incredere in el, ca o sa te duca unde este si el. Pe coclauri. O sa iti dea niste interpretari foarte foarte fericite.


In interpretarile lui Moroncel tocmai ti-a facut prozelitism sectar si predica anti-BOR. Lasa-l pe Moroncel ca e ratacit pe forum, e un coiot din ala care a sarit pe unde a putut ca sa intre pe forum dupa ce adminii l-au banat de vreo 10 ori in 10 ani.


Spune-mi care e starea ta duhovniceasca. Esti spovedit, impartasit? Te rogi? Cum e familia ta? Sunteti credinciosi?

Cum esti de mic, te-ai dus la biserica? Ai trait in pacat?

Cati ani ai?

Visele nu se talcuiesc cum zice Moroncel... ti-as zice mai multe dar trebuie sa stiu mai multe despre tine.
M-a ajutat cu intelegerea acestor vise, nimeni nu a putut sa-mi raspunda pana acum, sa nu vorbesc de cei ce si-au batut joc de mine in alte dati.. Am scris pe 3 formuri, doua ortodoxe, aici, cel romanesc, unul strain, iar celalalt un forum mai general ce nu avea legatura directa cu religia, doar aici am primit raspuns.

Ti-am raspuns, botezat doar o data, cand m-am nascut, ortodox, biserica este la doi pasi de mine, dar nu am mai fost de ani inauntru, am fost la alte biserici, tot ortodoxe, am fost la Arsenie Boca si la alte biserici de prin zona, dar nu-mi mai amintesc ce am facut, fiind timid de felul meu. Mama mea, dupa ani si ani si ani in care nu s-a dus la biserica, a decis sa se duca la biserica, la slujbe, iar eu asta mi-am dorit pentru ea foarte mult si s-a intamplat, asa am primit acele bucatele de paine de la biserica. Pana la 16 ani n-am avut tangeta cu religia, adica sa imi dedic eu timp sa inteleg, insa am stiu ca Dumnezeu e real si practic ca mi-a ghidat toata viata, apoi la 16 ani am citit Noul Testament, singur, pentru prima data si asa am continuat sa studiez Biblia apoi am studiat si despre celelalte religii. Povestea e lunga, intamplarile sunt multe, idee e ca m-ai judecat fara sa ma cunosti, asa la foc instant iar cuvintele pe care le-am citit inainte sa modifici aceasta postare aratau foarte multa ura interioara care se reflecta in exterior, nu te judec, asta e impresia mea, pana la urma toti scoateam afara ce avem in noi insine si nu doar o data am gustat acea ura interioara. Eu tocmai ce mi-am facut contul ( ieri ), l-am facut si am scris imediat, atata tot.

M-am dus la biserica de mic, m-am rugat de mic si ma rog si in ziua de azi, aproape ca nu e zi in care sa nu fac cate o rugaciune interioara, Tata iarta-ma, asa ma adresez eu Lui Dumnezeu, oare nu facem toti zi de zi pacate/greseli? Eu cel putin gresesc zi de zi, ma ajunge seara incarcat de greutatile puse pe spate in timpul zilei. Cand eram mic il cunosteam pe Dumnezeu prin intuitie, mai precis, stiam de Hristos, stiam ca are grija de mine si ca imi ghideaza pasii, apoi fiind mai mare, mai matur, am studiat scripturile.

Am 26 de ani, poate te intrebi, de ce nu frecventez biserica de langa mine? N-ai intelege.. e o poveste lunga care are radacini in lucrurile pe care le-am trait eu. Cine m-ar asculta si cine m-ar crede, in ziua de azi, in primul rand esti luat in ras sau pur si simplu nu poti fi inteles, n-am avut curajul sa vorbesc despre aceste lucruri cu cei din bisericile pe unde am umblat. Toti din familie cred in Dumnezeu, dar fiecare dupa puterile sale, de cand cu incercarile multe parca s-au apropiat si ei mai mult, mai ales ca eu practic am tipat de durere inainte sa ajung in spital, am spus exact ce a spus Hristos insa eu am avut un motiv bun, greselile mele, "Dumnezeu m-a uitat" din nou si din nou, si asa Dumnezeu a ajuns mai aproape de noi si mama mea s-a dus la biserica, si iata ca nu m-a uitat.
Reply With Quote