View Single Post
  #103  
Vechi 22.02.2013, 21:01:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Personal, m-am saturat sa tot aud ca e un lucru inofensiv sa creada fiecare in ce vrea. Nu contest nimanui dreptul de a crede in ce vrea, insa contest din rapsuteri ideea ca, atunci cand exista libertatea de alegere in privinta asta, credintele care rezulta sunt perfect compatibile unele cu altele.

De pilda, nu gasesc ca fiind compatibile crestinismul cu islamul si nici ca fiecare dintre acestea ar fi vreun moment compatibile cu o lume seculara si democratica.

Asa ceva pur si simplu nu se poate, e ca si cum am decreta ca fiecare e liber sa isi aleaga din salbaticie ce animal doreste, dupa care sa punem toate aceste animale intr-un tarc avand convingerea ca lighioanele vor convietui pasnic impreuna.

Chiar si asa, mereu dau de oameni care cred cu adevarat ca lumea e un loc unde ne tinem cu totii de mana, atei cu musulmani, evrei si crestini de-a valma si facem o hora. Ce va faceti, ba, cand vine musulmanul si dupa ce v-a papat ajutorul social va pune cutitul la gat si cere Sharia? Sau cand lobby-ul crestin ajunge sa aiba putere ca in Grecia, sa poata baga la puscarie oameni pentru blasfemie?

Este un labirint fara iesire, cat timp acceptam ideea aceasta stupida a coabitarii.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote