View Single Post
  #24  
Vechi 22.10.2011, 11:50:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adventistii au echivalat sabatul cu ziua de sambata, la fel ca si evreii VT. Despre acest subiect s-a tot discutat pe alte topice, in special "Viclenia sectantilor". Vad ca unii tot insista. De ce ortodocsii sarbatoresc Ziua Domnului duminica, iarasi s-a discutat si lamurit. Cred ca divergenta dintre minoritatea crestina care tine Sambata si majoritatea crestina care tine ziua Domnului Duminica, se datoreaza modului in care se raporteaza la Vechiul Testament, cei care tin Sambata intelegand relatia de continuitate dintre VT si NT in sensul unei egalitati de valoare, in timp ce ceilalti considera ca sub raportul invataturilor VT este inferior NT, ce reprezinta revelatia desavarsita. (lipsa perfectiunii revelatiei VT nu o raporteaza la desavarsirea divina, ci la scopul ei)
Logica imi spune ca o porunca atat de importanta ca a 4-a (ziua Domnului= sambata si numai sambata), cum sustin crestin-adventistii, ar fi trebuit reluata in Noul Testament, mai ales ca Insusi Domnul a venit printre noi. Din moment ce aceasta lipseste cu desavarsire, insa celelalte 9 porunci sunt reluate, inseamna ca altul a fost scopul Domnului si anume El vrea sa fie iubit si cinstit nu pentru ca ne-o cere, sub forma unei porunci, ci pentru ca ne dorim noi asta. Iisus nu ne mai numeste slugi, ci prieteni (Ioan 15:15), ne invata cu Dumnezeu este dragoste. Polemica asta sambata-duminica mi se pare de prisos, important e sa ne aducem mereu aminte de Domnu si sa-L cinstim, doar noi Lui ne inchinam si nu calendarului.

@VladCat: multumim pentru link, scurt si la obiect.
Reply With Quote