View Single Post
  #51  
Vechi 26.04.2019, 20:10:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vezi ca ce invata Biserica este diferit de sincretismul pe care si-l face fiecare dupa capul lui intre invataturaBisrricii si invatatura lumeasca.

Lovirea in sine are mai multe nivele, de la o simpla atingere, la bataie serioasa, in toata regula.

Acum, daca la voi in US sunteti toti invatati " ca aveti drepturi" si sunteti unul cu gura mai mare decat altul e si asta o cale si optiune de viata. Pe tine te apuca crizele doar cand auzi de subiect, adica ai deja un fundament solid cultural de tipul "eu sunt, eu am drepturi, eu sunt de neatins", oarecum cu o aroganta usor necrestina dpmdv.

Vezi ca educatia se da prin multe modalitati.

Exact pe tine ce te deranjeaza cel mai mult, ca ti-a calcat cineva orgoliul in picioare printr-o palma (ceea ce arata clar orgoliul cultural american) sau durerea fizica, sau faptul ca nu este ok in sine lucrul asta?

Vezi ca durerea fizica este una dintre modalitatie prin care omul se aduna. Dumnezeu ingaduie boli, pentru indreptare, in cazul asta este vinovat El de lovituri si bataie sau este de apreciata mila lui ca a indreptat un om?

Gandesti cu orgoliul personal si nu cu capul.
O palma data la timp indreapta viata unui om, este poate ca un bat drept pus langa in copac pentru a-l indrepta. Mai bine trezesti un drogat cu o palma decat sa-l lasi in nebunia lui... Vezi ca lucrurile se judeca si dupa rezultate si dupa ce ramane.

Nu sunt adeptul lucrului asta, insa nici nu il exclud deloc.

Evrei 12:6-11 “Căci Domnul pedepsește pe cine-l iubește, și bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primește.”
Indiferent in ce tara stam bataia nu este o solutie. Bine hai sa-ti dau dreptate ca sa te simti impacat. Atunci tie cred ca iti place cind vezi prin Romania femeile vinete pe la ochi si mai rau omarate pe acolo prin Moldova cel mai mult.
Doamne ajuta Invierea Domnului sa-ti aduca bucurii si numai bine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote