View Single Post
  #4  
Vechi 11.11.2012, 20:39:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Calendarul ne spune ca maine (12 noiembrie) sunt praznuiti patru mucenici romani:

Sfintii Martiri si Marturisitori Nasandeni: Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra si Vasile din Telciu
Au fost canonizati in 2008.
Iata acatistul lor - http://www.crestinortodox.ro/acatist...ni-121084.html




Atanasie Todoran a fost un batran soldat in armata habsburgica, acum vreo 300 de ani, in acelasi context al rezistentei romanilor din Ardeal fata de dominatia austro-ungara si impunerea fortata a catolicismului. El a condus miscarea de protest de la Salva, din 1763, in fata armatei habsburgice. Iata cuvintele sale rostite cu acea ocazie:

'De doi ani noi suntem catane, dar carte n-am capatat de la inaltata imparateasa ca suntem oameni liberi. Ne-au scris ca iobagi, dam dare si facem slujbe catanesti; copiii nostri vor merge pana la marginile pamantului sa-si verse sangele, dar pentru ce? Ca sa fim robiti, sa n-avem nici un drept, copiii nostri sa fie tot prosti, ori vor invata ceva, ori ba? Asa nu vom purta armele, ca si sfanta lege sa ne-o ciufuleasca si batjocoreasca tisturile (ofiterii imperiali). Jos armele!...


Pedepsit sa fie frant cu roata Cuvantarea inflacarata a lui Atanasie a avut un impact deosebit asupra celor prezenti. Granicerii l-au alungat pe Bukow si pe ofiteri si s-au hotarat sa continue revolta. Inteleptul batran s-a dus apoi la episcopul unit si i-a spus: 'Fatul meu, de unde esti?' Acela i-a raspuns: 'De la Blaj'. 'Daca esti de la Blaj si imparateasa ti-a dat domeniu, du-te acolo si stai linistit, nu ne tulbura pe noi in credinta noastra'. Dupa aceea, l-a luat pe vladica de mana si l-a condus prin multimea tulburata ca nu cumva aceasta sa navaleasca asupra lui."

In urma acestor fapte si pentru ca nu a acceptat ca fiul sau muribund sa fie impartasit de greco-catolici, a fost condamnat la moarte prin tragerea pe roata, cu ceilalti trei camarazi ai sai mai sus numiti.

Fireste ca jertfa lor a ramas in memoria poporului, care le-au dedicat balade:


«Nu vă dați feciori cătane
Că-ți purta păduci cu coarne
Asta v-o spune de un an
Moșul vostru Todoran
În pământ de m-or băga
Nu mă las de legea mea
Asta-i legea lui Hristos
Sloboziți puștile jos…»

"In pamant de m-or baga
Nu ma las de legea mea
Asta-I legea lui Hristos
Sloboziti pustile jos s...t*[...]
De la-nalta Imparatie
O venit o comnisie
Și pe multi ii judecara
Festecare cum sa piara:
Unii-n temnita bagati
Or sa fie spanzurati
Numa mosu Todoran
Nenfricatu veteran
El s-o sfarsit tras pe roata
Plans si azi de lumea toata s...t*[...]
Cand Todoran a murit
Soarele n-a stralucit,
Luna nu s-a aratat
Și nici ceriul n-a-nstelat,
Fari a fost numai o jele
De pe pamant pana la stele […]"


Despre viata lor cititi mai pe indelete aici: http://www.noutati-ortodoxe.ro/sarba...l17849_p0.html


http://foaienationala.ro/12-noiembri...html#more-4199
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote