View Single Post
  #16  
Vechi 17.05.2011, 14:48:27
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romina Vezi mesajul
Mie foarte greu sa ascult muzica bisericeasca din cult, chiar acum ascult pe youtube muzica psaltirica si...ma simt ciudat tare. E cert ca sunt diferente mari intre cultul neoprotestant si cel ortodox...si in ceea ce priveste muzica e o diferenta foarte mare.
Am devenit ortodoxa dupa zeci de ani de apartenenta la baptisti / penti. Am cantat in cor si solo. Pot sa-ti spun si eu cateva diferente:
1. La NP (neo-protestanti) muzica are rolul sa atraga, sa incante sufletul si urechea, atinge sentimentele. De multe ori e un show veritabil. In unele adunari este insotita chiar si de dans. E destinata in special tineretului, motiv pentru care generatiile mai in varsta sunt nemultumite.
2. Textul cantarii este superficial, are rolul de-a insoti melodia. Daca ai sa fii atenta, ai sa constati ca in centrul ei se gaseste omul.
3. In cantecul liturghic al BO (Bisericii ortodoxe) vei gasi dogma, invatatura, lauda Sf. Treimi. Cantecele sunt rugaciuni. Asta m-a si impresionat in urma cu cativa ani, cand am ascultat pentru prima data Sf. Liturghie: lauda Sf. Treimi, pe care n-o auzisem niciodata pana atunci.
Reply With Quote