View Single Post
  #5  
Vechi 11.11.2009, 09:58:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Din pacate, in cazuri de neintelegere intre soti, nimeni nu se gandeste la copii. Toti dau sfatul: femeia trebuie sa ramana langa sot orice ar fi si invers sotul langa sotie. Ca trebuie sa lupte, ca n-are voie sa il(o) paraseasca etc. Dar voi, care dati asemenea sfaturi, v-ati gandit oare ce simte un copil care sufera cand vede cearta si scandal in casa? (...) Daca situatia e suportabila, rezista! daca se ajunge la batai, nu merita! poti sa te rogi pt el si nemaistand cu el in casa. Daca el se va indrepta si te mai iubeste, se va intoarce la tine. Daca nu.
Frumos spus, din pacate.

Atat am luptat cu cativa prieteni (in teorie) analizand cazurile familiilor cu greutati.
Am zis si sustinut pana la sfarsit ca "in afara de pricina de desfranare, divortul nu poate primi binecuvantare".
Cu toate acestea, am intalnit cazuri in care suferintele unuia din familie au dus la o oarecare imposibilitate de a ramane in familie.

Insa inca imi vine gandul ca si aceste suferinte isi au rostul lor.
Pot fi o incercare sau o pedeapsa. Pot fi urmare a neascultarii parintilor si a duhovnicului rugator, ori altceva de acest fel.
Cu toate acestea, nici nu pot spune unei persoane care sufera mult sa rabde si atat. Simt ca e prea putin spus.

Nu cunoastem lucrurile cu mintea si inima lui Hristos, deci nu putem sa ne pronuntam usor asupra lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote