View Single Post
  #5  
Vechi 21.12.2011, 15:19:19
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Mergeți degrabă la mărturisire, căci ajutorul Domnului va veni, cu siguranță la o inimă zdrobită de pocăință.

Îngenunchiați înaintea lui Hristos, și începeți să vă rugați. Cum? Cum puteți. Cu disperarea unui părinte speriat. Cu nădejde că vă va ajuta, așa cum poate niciodată nu ați crezut. Încredințați-vă inima lui Dumnezeu. Nu aveți credință? Poate găsiți o fărâmă printre lacrimi.

Gândiți-vă, vă rog, cum ar fi dacă fiul dumneavoastră ar veni la dumneavoastră plângând și dându-și seama că a greșit. Probabil l-ați ierta, pentru că-l iubiți. Însă, Dumnezeu ne iubește pe noi mult mai mult decât am putea noi iubi pe cineva și ne poate ierta nouă înmiit față de cât greșim noi față de El sau semenii noștri. Mila lui este neînchipuită de noi. Așadar, nu mai stați pe gânduri, și mergeți și deschideți-vă inima, și cu hotărâre fermă să nu mai păcătuiți.

Primiți-L pe Hristos în familia dumneavostră. Pregătiți-vă cu rugăciune, în primul rând. Cu spovedanie și respectarea canonului dat de părintele duhovnic.

Iertați-mi îndrăzneala!
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)

Last edited by CarareaImparatiei; 21.12.2011 at 15:22:27.
Reply With Quote