Subiect: sfantul maslu
View Single Post
  #10  
Vechi 13.02.2014, 14:08:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Multe si frumoase ai vorbit, frate Zaharia si se intelege ca din buna cuviinta si experienta indelungata, ne istorisesti. Insa povestea cu Costel, Nicu, Mimi si mama ei, e oleaca rupta de cele cele dumnezeiesti. Daca mama lu' Mimi mergea la babe si vrajitoare, atunci sa te ții incrucisare de ițe. Asa, nu putem sa punem pe seama dorintei bietei mame (care vrea ea ceva mai bun copilului ei), nenorocirea de dupa, pur si simplu fiindca acea dorinta a fost ingaduita chiar de Dumnezeu. Oare Costel ar fi dus-o intr-un palat de fildes si ar fi facut-o printesa? 12 ani... E-he-he... ia gandeste-te! Daca punem pe seama vointei femeii, acest necaz, ma tem ca lasam impresia ca de fapt ne asteptam demult la asta!... Cu "Costel"... cam cat ar fi durat? Un an, doi, trei - poate? Pai nu e bine-asa! Nu sunt adeptul "interventiei" si stiu cum e. Eu insumi am fost "Costel", iar mama lui "Mimi" a facut tot ce-a putut s-o marite pe fata cu "Nicu". Acum "Nicu" e preot, iar Mimi preoteasa, dupa ce "Costel" si "Mimi" au trait cea mai curata si sincera dragoste, de pe la 15-16 ani si pana la 25. Dumnezeu oranduieste cum stie El, iar daca se indupleca pana la urma si ne da ceea ce-I cerem, nu ne baga sula-n coaste cum ca voia Lui era de fapt alta! Nimeni nu-L constrange pe El in vreun fel. Daca ni se intampla totusi sa intram cu oistea-n gard, nu e din acea cauza, ci fiindca noi oricum suntem indaradnici, in orice conditii.
Cat despre Sfantul Maslu si rugaciunile aferente, probabil subiectul este inepuizabil. Multi vorbesc de pregatire prealabila... Vai de capu' nostru... Pai daca ar fi fost "pregatire" mai era nevoie de maslu? Lasa asta in voia lui Dumnezeu. Pacatos, nevrednic, necurat, du-te acolo, ca nu te baga nimeni in Sfantul Altar. Stai in genunchi si nu te gandi decat la sufletul tau si la ce se citeste. Prima oara o sa fie o invalmaseala ca nu prea ai inteles mare lucru. Apoi a doua oara parca ti se pare ca prinzi un capat firav... Pana sa te dumiresti... e nevoie de multe Sfinte Masluri, ca incarcatura era tare grea. Dar... abia dupa aceea incep alte necazuri, care nu prea mai sunt de despovarare, ci mai degraba de "slefuire". Reusesti, prin mila lui Dumnezeu sa gasesti "cararea" si te straduiesti sa mergi tot pe ea, dar amenintarile care te pasc in fiecare clipa, te cutremura si-ti taie rasuflarea. La un moment dat, simti cum esti ridicat pe brate in timp ce si dintr-o parte si din alta ti se striga: "Tot iti iau eu jugulara, intr-o zi!" sau "Tu ce crezi, ca o sa stai acolo, vesnic? Ai uitat ca-mi esti dator? Te fac eu pe tine, lasa!" Si tu nu poti sa strigi la ei "Imi luati boii de la bicicleta si praful de pe toba!", fiindca in urmatoarea clipa ai fi abandonat si lasat in mainile lor. Te aduni in tine si te rogi cu si mai multa smerenie: "Doamne, scapa-ma!"
Pe langa Sfanta Liturghie, care acum este departe, din cate inteleg, Sfantul Maslu ne apropie de Dumnezeu si ne ajuta sa ajungem acolo astfel incat sa punem la picioarele preotilor, bagajele incarcate de pacate, prin sfanta spovedanie si dezlegarile ce urmeaza. Mai tarziu... ar trebui sa lucreze smerenia... Ar trebui!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote