View Single Post
  #29  
Vechi 10.03.2013, 12:46:33
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Dumnezeu este fericit cand vede atata rautate, nedreptate pe pamant? la antena 3 stiu ca a fost o femeie inchisa nevinovata, oameni care se sinucid ca isi pierd locul de munca etc... nedreptatile comise de cei superiori noua.
Oare puterea raului sa fie mai puternica decat a lui Dumnezeu. Pentru ca uneori avem senzatia ca Dumnezeu sta cu mainile legate, ne avand putere sa faca fata...
Ceea ce se intampla in zilele noastre, daca observam cu obiectivitate sunt numai lucruri urate, rele.
Nu putem pune ca pretext ca este un razboi, sau o calamitate si deci sa scuzam comportamentul oamenilor. Dar parca in timpul razboaielor eram mult mai uniti, mult mai in credinta in Dumnezeu.

Voi ce credeti? Atitudinea noastra il face fericit pe Dumnezeu? Nu ma refer aici la conduita "crestina", caci in fond Dumnezeu nu apartine nici unei religii.. El fiind CREDINTA...

As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.

Eu afirm cu tarie ca nu este si ca noi il intristam din ce in ce mai mult si ca la un moment dat poate ca regreta ca a creat Omul...

Dumnezeu este Fericit pentru ca este Fericirea Insasi.

Dumnezeu este Fericit pentru ca, de fapt, Nu Exista Suferinta.

Suferinta este conceputa doar de mintea fara-de-Cunostinta. Nu are o existenta intrinseca nici in afara mintii, nici inlauntrul ei.

Dumnezeu are simultan in Sine toate Luminile: de la Bucurie Orbitoare...la Nesfarsita Dragoste in forma Compasiunii.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 10.03.2013 at 12:48:37.
Reply With Quote