View Single Post
  #90  
Vechi 13.10.2014, 15:19:04
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Mai intai, la ce te referi prin stiinta? La teorii, la observatii? La ce?
Se pare ca ai deja o mare problema. Ce esti asa bulversat ?
Pune si tu mana pe google si vezi ce-i aia stiinta si pe urma fa pe desteptul ...

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, dar Dumnezeu aparent si-a lasat cuvantul intr-o gramada de versiuni, de la indieni, budisti, sumerieni (ale caror scrieri sunt mai vechi decat cele biblice), la diferitele versiuni de Biblie, sau diferitele evanghelii care nu sunt incluse in Biblie. Cum ti se pare asta? Iar intram pe tema ca veriditatea religiei este relativa.
Oreste e mic copil pe langa tine ... se pare ca "aparent" esti mai dus ca el ...

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Toti ateilor stiu de existenta lui Dumnezeu. Toti au fost candva religiosi, si toti au ales alta cale, din o varietate larga de motive. Eu am ales sa cred ca, daca exista Dumnezeu, El nu este precum il descriu religiile. Daca intr-adevar este cum il descrie vechiul testament, m-as duce cu placere in iad, stiind ca n-am venerat un astfel de personaj.
abaaaabbbb63, daca vrei sa mergi in iad sa stii ca nu te opreste nimeni ... Drum bun !

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sunt mai multe tipuri de ateism. Sunt atei care cred ca Dumnezeu nu exista; sunt atei agnostici, care spun ca "nu stiu daca Dumnezeu exista, dar sunt sigur ca daca exista, El nu este asa de primitiv cum il imagineaza unele religii". Aici ma incadrez si eu, si pot spune ca nu cred ca Dumnezeu nu exista. Ce cred este ca Dumnezeu, daca exista, nu este cum zic unii si altii ca e.
Deci tu crezi ca exista ceva, ca o energie, neagra ... te-ai prins ca orice efect are la baza o cauza ... si te-ai gandit tu ca trebuie sa fie diferit de tot ce a spus omenirea in ultimii 7500 de ani. Ca esti mai destept si mai dezghetat, ce dracu ... ca doar aia nu aveau nici internet si nici google nu fusese inventat, nu ?

abaaaabbbb63 ar fi spre binele tau sa te mai si odihnesti, din cand in cand. Tu chiar crezi ca intereseaza pe cineva cate tipuri de ateism exista si cat de incalcit si intunecat judeca ei ? Nici macar ateii nu sunt interesati !

abaaaabbbb63 esti agnostic rau de tot, frate cu ateul ala micu de respira greu ...

Last edited by AlbertX; 13.10.2014 at 15:42:20.