Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #1250  
Vechi 10.05.2020, 23:21:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Într-o seară de iarnă, o tânără familie stătea în jurul mesei. Tatăl era trist și apăsat de griji, iar mama plângea, ținându-și fața în palme. Fetița lor cea mică, mirată de această situație, se apropie încet și întrebă:.
- Mamă, de ce plângi?
- Fata mea, sunt zile grele nu mai avem bani și pentru a putea trăi am vândut și casa aceasta frumoasă. Mâine va trebui să ne mutăm într-o casă mult mai mică. De aceea plâng, fiindcă ne este greu să plecăm din acest loc minunat, unde am trăit în liniște atâția ani, și să ne mutăm într-o casă sărăcăcioasă și ca vai de ea- Dar, mamă, nu locuiește Dumnezeu și în casa aceea săracă în care ne vom
muta?Mirați de credința copilei și de adevărul spus de aceasta, părinții au înțeles că,
în viață, greutățile și necazurile de orice fel încolțesc sufletului omului, dar credința și
speranța nu trebuie niciodată uitate, fiindcă doar cu ele în suflet drumul spinos al
vieții e străbătut mai ușor.
"Precum meșterul aruncă aurul în topitorie și-l lasă a se cerne și a se curăța
prin foc până ce strălucește, tot așa și Dumnezeu lasă sufletele omenești să fie
cercetate de necazuri, până ce se curăță și se lămuresc.
Sursa Cele mai frumoase pilde și povestiri ortodoxe Leon Magdan
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote