View Single Post
  #14  
Vechi 11.04.2016, 10:48:07
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina.nico Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am 28 de ani si un handicap din nastere care ma face fiu diferita de ceilalti oameni, sa gandesc si sa reactionez mai incet. Intrucat am problema de sanatate mostenita, nu vreau sa aduc pe lume copii bolnavi. Imi doresc sa ma casatoresc pentru ca singura nu pot avea o viata implinita si nici constructiva dar oare as proceda bine sa ma casatoresc fara sa fac copii? Stiu ca biserica ne invata ca scopul principal al casatoriei este nasterea de prunci dar daca doar mi-as iubi sotul si i-as sluji ar fi suficient? As putea oare sa gasesc un om care nu doreste copii? Multumesc anticipat.
D-soara Nico!Din postarea dvs am inteles ca handicapul de care suferiti este transmis pe cale genetica..Permiteti-mi totusi sa va intreb: parintii dvs, desi constienti de riscuri si de mostenirea genetica ce v-o lasa, cum au avut curaj si v-au avut pe dvs?De ce nu s-au multumit si ei cu o casnicie fara copii?
Va spun eu de ce...pentru ca o existenta fara copii este una searbada...Si dvs, cand veti intalni baiatul potrivit, care sa va iubeasca pentru ceea ce sunteti, nu pentru felul cum aratati,va veti dori familie in adevaratul sens al cuvantului!Il veti iubi atat de mult incat veti dori sa-i purtati copilul in pantece, indiferent de riscuri...:)

Si eu am un copil incadrat in grad in handicap...Viata nu este usoara, asa e...Dar daca mi s-ar da oricand optiunea s-o iau de la capat, as face-o cu cea mai draga inima..pentru ca baietelul meu este special, este unic in felul lui si oricate greutati as intampina cu el, oricate lacrimi, nopti nedormite, bani, energie as investi in el, este totusi copilul meu, sange din sangele meu si carne din carnea mea...Si este cel mai frumos si cel mai minunat copil de pe pamant!
Ma uit la el si vad fizicul sotul meu..si personalitatea mea...un lupatator, un biruitor in orice situatii, un copil care se ridica in momentul cand cade, un om care va reusi in viata in pofida tuturor greutatilor si impedimentelor....
Chiar n-ati vrea sa va lipsiti de asa ceva, va asigur...Orice copil poarta trasaturi si de la mama si de la tata..Ganditi-va ca pruncul pe care-l veti avea, va semana cu dvs..daca nu la fizic, atunci la caracter...
Si daca pana in momentul acela va simteati implinita ca sotie,va veti simti implinita si ca mama..ceea ce e minunat!
Va rog din suflet sa luati in considerare ceea ce am scris mai sus..Un copil este o binecuvantare de la Dumnezeu, cu sau fara probleme de sanatate!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote