View Single Post
  #116  
Vechi 04.02.2010, 02:01:59
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Eu consider ca nu sunt vrednic sa rabd mucenicia."

Frate, imi pare rau, dar tocmai ai spus ce trebuie sa faci: sa taci si sa nu mai cauti peste gardul lui Danion sau al altora daca sunt ostasi buni. N-am auzit ca parintii patericului pe care-i citezi sa spuna ca "scandal in transeu cu munitie zero" reprezinta lupta cea buna. In alta ordine de idei:

"Ai spus ca in Grecia s-au facut si proteste impotriva acestor lucruri. Ei bine, nu ne putem compara noi cu grecii"

Hai sa-ti spun eu verde unde ne comparam si cu grecii si cu rusii: noi n-am fost niciodata imperiu si totusi au mancat si unii si altii de la noi. Noi de la ei am mancat ocari (de la greci) si jaf si ucideri (de la rusi). Noi pana la nenorocirea legionara n-am persecutat pe nimeni, am fost persecutati; si grecii si rusii au facut hecatombe in numele dreptei credinte care de fapt in acel moment si loc reprezenta expansionism imperial nerusinat. Rusii, mai ales, au facut la noi si in vechea oranduire tarista, si in cea comunista, si cred ca regreta sincer ca nu mai pot face in asta noua SI N-AM AUZIT UN CUVANT DE CAINTA, ba au si aerul ca in numele "desavarsitei lor ortodoxii" li se si cuvenea sa verse sange de mucenic roman. Noi n-am avut voievozi care sa-si orbeasca sau sa-si schilodeasca copiii cati au avut ei. La noi n-a aparut niciodata nici o erezie, ei au fost plini si rasplini cu asupra de masura. La noi nu exista obiceiul sa-i spui cuiva "da-te mai incolo ca nu esti de aceeasi credinta", la ei asta a fost si este politica de stat. La noi nu exista "traditia" sa anunte sfintii din 2 in 3 ca gata, vine apocalipsa, la noi exista incomozi ca parintele Cleopa care intreaba "tu, cand vorbesti de apocalipsa, esti gata, ca daca nu esti n-o sa-ti pese de cati altii se pierd daca si tu te pierzi". La noi nu veneau pana la moda asta noua disperati sa zbiere gataaaaa a venit, e la usa, ca la noi isi aduc aminte oamenii ca Iisus a zis "Fiul (in partea lui umana) nu stie ceasul, si nici ingerii Lui ci numai Tatal". La ei, de cate ori patriarhul Daniel se pupa cu mitropolitul Basarabiei, apar "epidemii" apocaliptice. Daca s-ar pupa mai vartos cu aia cu stele sub sutana, ar putea avea gradul 33 si fac pariu pe ce vrei domnia ta ca l-ar declara sfantul sfintilor. La noi nu ne doare atata de strachina altuia ca sa ajungem pentru ca mananca mai bine sa-l facem eretic.

SI ULTIMA DAR NU CEA DE PE URMA: DE CAND TE AGITI ASA AI CONVERTIT VREUN SUFLET RATACIT? Ca poate ai sa faci si asta, dar inca nu seamana...

Si daca veni vorba de ce-as face eu: nu stiu, fratilor, daca se intampla ce urmeaza sa fac. Dar sa luati nota ca Petru s-a jurat ca face si i s-a luat puterea, iar Ioan nu s-a jurat, si i s-a dat puterea.

Last edited by inorog; 04.02.2010 at 02:05:52.
Reply With Quote