View Single Post
  #10  
Vechi 01.05.2010, 12:25:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Dumnezeu stia ce Ieftae urma sa faca. Dumnezeu stia cand a accept si a dat amonitii pe mana lui ca Ieftae va face un sacrifiu in numele lui dar nu a intervenit cum a intervenit in cazul lui Avraam. Cu copii macelarati de ursi cum ramane ?

Stiu ce scrie in cartile lui Moise dar sunt foarte greu de digerat toate acele reguli. De exemplu sa omori cu pietre pe oricine iti propune alta religie,sa-ti omori copii daca nu sunt ascultatori, exemplele pot continua destul. Moise la fel mi se pare un personaj de o violenta excesiva si nu-l pot intelege. Cum de a ales Dumnezeu un asa om ? Nu inteleg de ce Moise s-a infuriat cand a vazut ca soldatii nu au omorat toate femeile si copii asa ca le ordona sa ii omoare pe toti si sa lase doar femeile virgine pe care sa le ia ca slave.

Credeam ca Dumnezeu vrea sa fim toleranti si sa nu fim violenti niciodata. Chiar El spune in Biblie ca este manios, gelos si razbunator si ca pedepseste copii pentru faptele parintilor. Am ramas socat cand am citit asemenea lucruri. Dumnezeu ne spune sa ne iubim aproapele ca pe noi insusi si sa nu mintim niciodata. Cum ramane cu Avraam care a mintit egiptenii si care avea o gramada de sclavi si intretinea relatii sexuale cu mai multe femei ?

Dumnezeu este acelasi ca si in Noul Testament dar eu vreau sa-I cunosc toate lucrarile, nu pot sa ma limitez doar la ce imi spun preotii. Am vorbit cu preotul meu si la fel m-a sfatuit sa nu citesc Vechiul Testament pe motiv ca nu mai e valabil. Nu stiu de unde ideea ca nu mai e valabil (avand in vedere ca Iisus a spus ca a venit sa indeplineasca legea) dar nu asta e important, important e ca aceste lucruri s-au intamplat si ca Dumnezeu a ordonat crime si instigari la ura.

Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc dar eu zic doar ce spune Sfanta Scriptura.



Ceea ce vedem noi este Cuvantul lui Dumnezeu. Nu vad ce legatura are ce spui tu despre copii cu faptul ca un om presupus sfant si vazut bine in ochii lui Dumnezeu s-a rugat pentru moartea unor copii si mai ales ca Dumnezeu i-a respectat porunca. Cum ar fi ca preafericitul Daniel sa se roage pentru asa ceva ? Mie mi se pare ceva groaznic.
Explicatia pentru Ieftae nu mi se pare buna deloc. E chiar mai groaznic decat ce cred eu. zoridezi insinueaza ca tocmai Dumnezeu a facut astfel incat sa-i iasa fiica in intampinare pentru a da un exemplu. Unde e corectitudinea si dragostea ?
eu cred ca pacatele erau ale lui Avraam,Moise si restul...El i-a dat puterea sf Ilie pt ca era drept,el a pacatuit cu puterea data si a devenit criminal.Nu Dumnezeu i-a zis sa-i omoare.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote