View Single Post
  #23  
Vechi 09.05.2011, 07:58:23
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Iertare !...

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Desigur, va referiti la mine, deoarece eu am solicitat raspunsul.De ce nu va adresati direct mie, de ce folositi aluzia drept mijloc de comunicare?

Regret ca va permiteti sa ma clasati asa usor. Nu caut deloc polemici, ci un raspuns RATIONAL , nu abureli si acuzatii si solutii de genul "daca vrei ,poti!!" ..Am dat un exemplu concret de situatie si daca nu sunteti capabil sa imi dati un raspuns CLAR SI COERENT, din care sa inteleg SOLUTIA la problema ridicata, abtineti-va de la comentarii!!! Chiar ma intereseaza un raspuns CORECT si CONCRET!
Iarta-ma ca te-am suparat. Ideea era ca nu cu balanta si metrul in mana, nu cantarind totul ca la farmacie si masurand pana la milimetru, ne ducem zilele. Masura dragostei acopera toate. Am gresit prin cuvintele lipsite de dragoste. Iarta-ma. Dar, cu adevarat, cel mai bun raspuns ti-l va da duhovnicul. Dragostea acopera totul. Adica nu cred ca viata de familie se poate "programa" la modul: Uite calendarul pe luna asta, ce sarbatori sunt? Aici nu-i voie, dincolo nu-i voie, acolo e liber, dincolo nu. Nu cred ca trebuie sa cadem in formalism. Pentru ca degeaba mai respectam datele, sarbatorile si posturile, daca o facem doar formal. Numai dragostea e masura tuturor lucrurilor. Asta am vrut sa spun. Iar dragostea ne invata, calauzita de duhovnic, cum sa traim.

P.S. De cate ori am spus dragoste, am subinteles: dragostea in Hristos Domnul. Inca o data, iarta-ma pentru supararea pe care ti-am adus-o.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote