View Single Post
  #24  
Vechi 09.05.2011, 14:45:41
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Melisa eu sper:

[quote=mihaila_alin;359797]eu am dat raspunsul virf de lance, tu pe cel de la capatul cozii unde e mai usor pt. toti cei ce asteapta raspunsul adecvat vointei lor.

ca nu ai inteles ca tie iti suna ce am scris aici,ci celor ce s-au cam mestecat in ciorba noastra.
nu sunt din staulul nostru si calauza ortodoxa nu-i priveste.
din ceia ce se scrie in calauza noi ne straduim sa implinim cit mai multe si aceasta nu se poate dintr-o data ci cu trecerea anilor si cu acumularea performantelor.nu toti cei ce fac sport vor iesii pe locul 1ci doar o seama din ei,tot asa si crestinii difera prin lupta cu ispitele printr-un antrenament continu vor creste in virtute prin infrinarea de la nenumarate pofte ale zburdalnicului trup ce isi cere partea lui,dar vine si sufletul cel-ce isi cere nemurirea ce nu se va lua de la el,si incepe razboiul launtric,din care se doreste invingatoare virtutea[pasare rara]de cele mai multe ori invinge ispita,iar virtutea este pradata.
concluzie:ne nastem diferiti,razboiul interior ia mai multe forme,precum si tratamentul difera in functie de pacient,nu se poate aplica un tratament general neexistind o vointa generala precum spune apostolul: toti sa fim una, ei uite ca nu suntem nici in cuget nici in simtiri.
nu toti au chemare la sfintenie ce se realizeaza prin doua cai principale:infrinare[de la multe]si smerenie adinca.
Dumnezeule pazeste sfinta credinta a dreptmaritorilor crestini si sfinta biserica ta o pazeste in viacul viacului.Amin
Reply With Quote