View Single Post
  #29  
Vechi 09.05.2011, 22:12:25
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
crezi ca un ieromonah nu intelege viata de familie?
Exact! Cunosc un PROTOSINGHEL (un rang mai mare decat un Ieromonah) care interzice chiar si somnul impreuna al sotilor in acelasi pat! Iar unirea conjugala cat de RAR! Absurditate!
Ca si ABSOLVENT de Teologie, stiu ce spun! Am viata de Manastire traita... cunosc N cazuri! Iar UN OM MINTE SANATOASA asa ca si Cuviosul PAISIE Aghioritul, ca si Sf.Ioan Gura de Aur NU VOR MAI FI NICIODATA!

Duhovnicul meu si al sotiei mele este un om LUMINAT si DESCHIS la minte, casatorit si cu viata sfanta, asa ca si Pr.Teofil Paraian, ca si Cuviosul Paisie, ca si multi altii! NU are pic de habodnicie si stie ce este o FAMILIE! Niciodata nu se baga in relatiile noastre intime! Respecta asta si lasa la atitudinea noastra! Evident ne spune sa nu "pacatauim peste fire!"

Un ieromonah este duhovnic al unei Manastiri pentru si numai pentru CALUGARI! E o necinste a mireanului fata de calugar ca sa mearga si sa ii spuna problemele INTIME CONJUGALE el care TREBUIE NICI SA AUDA asta, NICI SA GANDEASCA, ci sa se fereasca ca de draci de acest subiect! Citeste PATERICUL si vei intelege!
Preotul paroh este pus pentru MIRENI si de aceea este casatorit ca sa AJUTE oamenii cu FAMILIE! Nu un ieromonah care NU a trecut prin asa ceva NICIODATA! Nu poti vorbi ce NU stii!

RAR sunt ieromonahi cu asa viata INALTA incat ajunsi la DESPATIMIRE sa nu fie afectati de aceste probleme, si/sau sa nu aiba ISPITE pe urma spovedaniei! VAI, de ei saracii!

VOI NU VA DATI SEAMA CATE INDURA UN CALUGAR PE UNRMA UNEI SPOVEDANII A UNUI FAMILIST!
Reply With Quote