View Single Post
  #30  
Vechi 09.05.2011, 22:44:35
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
toti cei ce asteapta raspunsul adecvat vointei lor
TOTI oamenii asteapta UN raspuns in acord cu PUTINTA si NEPUTINTA lor! Oamenii nu sunt toti la nivelul duhovnicesc al fratiei tale si al sibienilor prieteni! FIECARE are viata ce si-o face! Fiecare are viata cu DUHOVNICUL LUI! Nu poti GENERALIZA subiectul! Unul este mai isihast, altul mai neputincios, altul este mai postitor, altul mai neinfranat, iar Dumnezeu in nemasurata Sa iubire, a lasta ca TOATE sa se faca in LIBERTATE si IUBIRE! Subjugarea oamenilor de duhovnici "habotnici" duce la nebunie! Iar foloasele nu ajung departe! Ci atunci cand nu te astepti, omul cedeaza... si cine raspunde?

Repet, OAMENII NU SUNT LA FEL INTRE EI, ci toti au chipul lui Dumnezeu, dar PROGRESUL lor duhovnicesc depinde de EI INSISI, numai de ei si de VOINTA LOR, de LIBERTATEA (nu libertinajul) inzestrat lor de INSUSI Dumnezeu! Desavarsirea vine in acord cu vointa omului si dorinta lui de mantuire!

Cuviosul Paisie spune ca oamenii de la o varsta (dintre cei duhovnicesti) nu mai pun accent pe relatiile conjugale! Cine e mai duhovnicesc incepe de acum! Ca si Sf.Ioan de Kronstadt care preot de MIR fiind, niciodata NU s-a atins de sotia sa, slujind Sf.Liturghie ZILNIC! Mari sunt TAINELE lui DUmnezeu, care sunt intru ASCUNS nu aratate LUMII! Toate cele ale lui Dumnezeu sunt in TAINA si in Sf.Taina!

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
constat ca inca nu cunosti ce inseamna calugaria si aicea ai nimerit rau mai ales ca ai descris ieromonahul ca fiind un nestiutor.din practica de cel putin 5 ani iti spun ca un duhovnic ieromonah are sa te uimeasca,cu ceia ce cunoaste despre viata de familie. si acolo la manastire se face de fiecare data instruirea celor doi soti asupra vietii in cuplu,vei fi intrebat chear si de socrii,parinti,copii pe urma sovedania.nu vreau sa te deranjeze ce iti spun dar e adevar trait, nu aprecierile mele ca ale unui habotnic.
Din experienta mea de peste 12 ani langa viata manastireasca (si sute de CARTI MONASTICE citite - indeosebi athonite) plus 11 de Teologie iti spun ca stiu ce GANDESTE si CE ispite are un ieromonah! Spun lanaga, pentru ca NU am fost inchinoviat, dar am stat mult prin Sf.Manastiri!

DIN RESPECT si din dorinta respectarii RANDUIELII atat in viata de manastire, a Sf.Slujbe cat si a vietii de mirean, iti spun ca un DUHOVNIC DE MANASTIRE este hirotesit Duhovnic DOAR pt Calugari! Faptul ca el decide sa primeasca si MIRENI, ramane doar si numai RASPUNDEREA SA atat in fata staretului cat si a lui Dumnezeu! (Tot din cunostinta in cauza iti spun ca o Manastire de calugari a ramas fara 4 ieromonahi duhovnici nu din cauza FAMILISTILOR ci a fetiscanelor "evlavioase" care iubeau slujbele de manastire si spovedania la ei... si iti spun din "duh de respcet si prietenie SFANTA" de aia amu trag peste cap CONSECINTELE maritisului cu IEROMONAHI! din "evlavie"...)
Un duhovnic de manastire RASPUNDE de el si de calugariii pe care ii spovedeste! Daca spovedeste MIRENI nu stii ce CATE ispite are dupa aceea... si de ce? din cauza NEBUNIEI SI HABODNICIEI MIRENILOR care din "evlavie" merg la taicutu parintele de la manastire "sa ne spovedim"... Iti spun, NU este nicio diferenta de Sf.TAINA la un ieromonah si la preotul paroh! Si iti mai spun un CALUGAR e mai cu canoanele decat un paroh care stiind neputinta familistului lasa toate CU ICONOMIE! Mai mult risti ca sa fii canonisit de un ieromonah decat de un paroh! Apoi, sa tii ca daca esti NECASATORIT poti merge la Ieromonah! Daca esti familist, lasa FECIORELNICUL IEROMONAH sa stea in banca lui si NU ii aduce ispite! ca si din cauza ta el sufera MII de ispite de la DRACi, si nici tie nu iti va fi bine!

Un adevar trait nu il vei avea la un calugar numai, ci daca esti SMERIT si cauti LEGEA DOMNULUI, il vei afla si la un mirean paroh, care pentru smerenia ta Domnul ITI va raspunde prin gura lui! Daca tu te duci la Calugar pentru RENUMELE lui, sau din prosteasca evlavie "am duhovnic calugar"... (dovada de mandrie inhibata) nu ti-ai gasit linistea! Pntru ca ai dipsretuit pe sluga Domnului si slujitorul Sau preotul de mir!

Iar ca sa iti mai raspund cu un cuvant este ca AVEM DUHOVNICII pe care II MERITAM! Noi ii facem, din cauza pacatelor noastre! NU ne mai rugam pentru ei si alergam la calugari!

Vezi in Rusia cati preoti de mir sunt cu darul inainte-vederii si cat Har revarsa aspura oamenilor si cate minuni se fac prin ei! SI foarte putini merg la Ieromonahi! EI merg in manastiri NU pentru sopvedanie ci pentru RUGACIUNI!

Cauta si vei afla! Mie nu imi place "duhovnicia de doi bani" si nici cea "pietista"!
Suntem CRESTINI ORTODOCSi si FAC CE IMI SPUNE HRISTOS PRIN SF.EVANGHELIE si SF.BISERICA! Iar asta inseamna sa fiu om cu atitudine, cu vitejie, cu curaj si LUPTA cu "duhurile acestui veac", nu cu capu in pamant.. ca eu sunt smerit!!! si am voce de aia ... "vaaaaaai... eu nu ma spovedesc la parohi ci la manastire!" Habar NU ai cata scarba are Hristos fata de acesti oameni! Smerenia inseamna BARBATIE! Smerenia inseamna CURAJ! Inseamna IUBIRE! Smerenia inseamna RESPECT si PRETUIRE! Smerenia inseamna HRISTOS! nu smerenie bolnavicioasa!

Sa imi fie cu iertare! Sunt dur, dar NU ma joc cu cele Sfinte!
Reply With Quote