View Single Post
  #1867  
Vechi 16.08.2011, 11:40:48
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Am intrat acum pe un tarim care face parte exact din subiectul acestui topic: despre viclenia sectantilor. Dar dumneavoastra cum stiti ca Domnul va vrea preot? Nu are sens sa incepem o discutie interminabila despre cum perceptia mea aupra vointei Domnului e mai buna sau mai proasta decit a altora. Eu stiu citeva lucruri de baza:
1.Pentru lucrurile mari: nu am voie sa interpretez Biblia dupa bunul plac (asa ne-a spus sfintul apostol Petru) si atunci ma ghidez dupa ceea ce spune Biserica Catolica. Daca Biserica Catolica spune ca femeile nu trebuie sa fie preot, sint si eu de acord. Cind isi va schimba Biserica Catolica decizia, mi-o voi schimba si eu.
2. Pentru lucrurile mai mici, de zi cu zi, ascult de ceea ce-mi spune Domnul (Ioan 14.21):
21. Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui.

Deci, pentru viata de zi cu zi incerc sa respect poruncile Domnului acolo unde ma aflu: in fabrica, in familie sau la biserica; ce insemana asta? Sa-mi fac cit mai bine treaba ca angajata, ca sotie sau ca si crestina catolica.

Cu siguranta Domnul nu iubeste discriminarea. Dar cu siguranta Domnul iubeste ordinea si nu-I place anarhia. Daca a rinduit lucrurile intr-un anumit fel, trebuie sa ne supunem, asa cum s-a supus Domnul nostru Isus Cristos cind si-a luat crucea in spate. Ce s-ar intimpla daca toata lumea s-ar razvrati? Daca furnicile ar vrea sa faca miere, daca pasarile ar vrea sa fie paznicii curtii, daca, daca, daca... Toate aceste forme de a ne impune PROPRIA vointa nu sint decit forme de neascultare la rinduiala Domnului, asta e parerea mea.
Dovada ca nu ai dreptate este faptul ca Domnul era evreu iar noi suntem crestini, adica o secta iesita din iudaism. Daca Domnul ar fi vrut sa fie cum zici tu, eram toti acum evrei.