View Single Post
  #24  
Vechi 04.02.2008, 17:48:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule n-am zis ca e interzis, ci am zis sa fugi de ei ca te termini daca papi din aluatul lor mai ales din ala psihologic shi din ala psiohiatric, fiindca ei considera omul ca pe o mashina functzionala care ar trebui sa functzioneze asha cum functzioneaza in medie cobaii respectivului studiu, deci cum functzioneaza ei vii ca mashini moarte. Dar criteriile lor de functzionare sunt pur aberante, pur fantasmagorice, strict trupeshti, care n-au legatura cu sufletul, trupul shi Dumnezeu.

Nu am zis ca ma pricep, ci constat, iar cei ce merg la medic nu sunt un exemplu de urmat ca or fi ei arhierei. Dar domnule exista shi cazuri cand e bine sa apelezi sa trateze shi cate un medic, ca in orice meserie, deci cu ce nu eshti deacord? Nu cumva din faptul ca dumneata eshti deacord cu toate shi la tine toate sunt bune? Ca daca nu sunt toate bune atunci te-ai nelinishtit? Poi mantuirea nu vine spunand ca toate sunt bune, ci ca toate sunt rele shi abea cand le curatzeshte Dumnezeu devin ceva mai bune daca reusheshti sa pazeshti poruncile, sa le pastrezi shi sa le duci mai departe caatare.

Dar revenind, tu daca tatal tau ar fi inginer shi tzi-ar construi prin suflet shi prin casa numai poduri shi turnuletze din tot felul de materiale, nu ai putea sa-tzi dai cu parerea shi sa afirmi sa fugi de turnuri shi poduri ca de dracu ca itzi pierzi vremea shi nu ajungi cu ele nicairi? Daca ai fi cinstit ai putea sa-tzi dai cu parerea.

Deci nu e un demers impotriva medicinii, sau a inginerilor sau a profilor sau a teologilor sau IT-shtilor, ci e era vorba de un demers impotriva anumitor teorii daca ai fost atent shi eshti cinstit inainte de a nu fi de acord cu atata negare sigura, teorii psihologice shi psihiatrice in primul rand ca shi celelalte medicale sau ce tzin de farmacie au probleme, shi cate shi mai cate sunt cu mari probleme, dar ma referea la schizofrenie, la tipologii bazate pe obijnuintze, pe intamplari din care odata etichetat ajungi sa suferi toata viatza in mod cu totul fals, pentru nishte minciuni shi manipulari lumeshti pe care nici nu-tzi vine sa crezi cat sunt de false shi bine scornit. La asta ma refer, dar fireshte ca potzi intzelege shi doar superficial ca sa nu fi deacord. Nici nu trebuie sa cadem deacord laoadica, shi nu e nici o suparare daca ramanem pe pareri diferite. Oricum eu raman la ideea ca e bine sa fugi de medici shi de ingineri shi de IT-shiti ca sa nu mai zic de politicieni shi natzionalishti, shi sa apelezi la ei doar cand eshti musai nevoit....:D doar daca-i musai, shi atunci daca potzi sa-i evitzi poate e mai bine...