View Single Post
  #30  
Vechi 04.02.2008, 22:54:54
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
termenul de DEMONIZAT este azi inlocuit cu termenul SCHIZOFRENIE,deci sint identice
Nu ai dreptate .
Termenul "demonizat" sau " indracit" este folosit si astazi in mediile religioase conservatoare cu referire la persoane cu stari de constiinta alterate , la fel cum se folosea in urma cu sute de ani, cand nu se cunostea mai nimic depre cauzele bolilor psihice. Citatele date de "Ispita_ta" mi-au placut
pentru ca exprima un punct de vedere care imbina foarte bine conceptiile religioase cu rezultatele cercetarilor medicale in domeniul psihiatriei. Acolo se afirma foarte clar ca bolile psihice nu sunt de origine spirituala , demonica adica , dar au in manifestarea lor o dimensiune spirituala, pe care eu nu o pun la indoiala. Se mai spunea in citatele date de "ispita" ca postul total a vindecat pe unii bolnavi de schizofrenie. Se poate sa fie asa, dar nu stiu daca da rezultate in toate cazurile. Personal cunosc situatia unei colege al carei sot este bolnav de schizofrenie.Colega mea a luat drumul manastirilor, cel mai des ducandu-se la parintele Arsenie Papacioc la Techirghiol, si in ciuda rugaciunilor,slujbelor si posturilor, sotul ei nu se simte mai bine decat atunci cand urmeaza un tratament cu medicamente scumpe si greu de gasit la noi. Totusi implicarea ei religioasa a avut un rezultat bun , pentru ca a intarit-o sufleteste si a reusit sa faca fata acestei grele incercari. Eu stiu din proprie experienta ca rugaciunea si increderea in Dumnezeu ajuta foarte mult in vindecare. Atunci cand am o problema de sanatate , ma rog la Dumnezeu sa ma ajute dar ma duc si la doctor, pentru ca Dumnezeu lucreaza prin oameni. Parintele Nicolae Steinhardt spunea ca il ispitesti pe Dumnezeu atunci cand fiind bolnav nu te duci la medic, ci Il rogi pe El sa te vindece, e ca si cum ii ceri sa faca o minune, adica sa foloseasca pentru tine mijloace exceptionale, desi problema de sanatate se poate rezolva prin mijloace omenesti, prin medici care tot de la Dumnezeu au priceperea de a trata si vindeca boli. "Du-te la medic si roaga -te lui Dumnezeu ca medicul sa-ti gaseasca repede cauza bolii si cel mai bun tratament pentru ea" indemna pe bolnavi parintele Steinhardt.
Ce m -a deranjat f mult in cazul Tanacu, in afara de moartea fetei, a fost aceasta conceptie invechita ca boala psihica este tot una cu demonizarea. Din cauza acestei conceptii a murit Irina, pentru ca maicile si preotul au considerat ca fata are nevoie doar de slujbe si rugaciuni si nu si de tratament medical.