View Single Post
  #609  
Vechi 09.05.2018, 17:23:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu. astazi este altceva. in pasajul respectiv "nevrednicia" este legata strict de "constiinta curata". am citit cate ceva despre spovedanie, lucrurile sunt complexe, nu e chiar asa cum le prezinti tu, dar ca absolut tot ce tine de istoria crestinismului este foarte interesanta evolutia in timp, imbunatatirea, cum ii zici tu.
Am spus ca e aceeasi conditie dintotdeauna, ca sa fie luata cu vrednicie Sfanta Impartasanie. Pentru ca Sfantul Apostol spune ca multi s-au imbolnavit si unii au si murit. Pentru ca fi luata cu vrednicie credinciosul trebuie sa aiba constiinta curata, adica sa nu aiba pacate. Spovedania sterge pacatele facute. Prin spovedania la preot e mai sigur ca acel credincios va scapa de pacate si va avea constiinta curata, decat daca estimeaza el ca are constiinta curata. Un om mai putin credincios crede ca are pacate putine, eu cand nu eram credincios credeam ca nu am niciun pacat.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
adica tu stii? inseamna ca tu stii ca monahismul s-a nascut ca un protest la biserica oficiala? adica tu stii ca s-au inspirat din alta religie? adica tu stii de bandele de calugari care terorizau constantinopolele in orient sau omorau evrei, homosexuali, leprosi si ce mai prindeau prin occident? presupun ca stii toate astea... stii, de exemplu cum s-au inchinat atonitii turcilor, nu? in fine, nu despre asta e vorba. uite cum vad eu, cand "sfantul" pustnic sau "sfantul" schimnic merge la impartasanie inseamna ca el se considera curat si demn, in momentul ala el este mult mai pacatos decat unul ca mine sau unul ca tine. cel care intelege ca el este mult mai nedemn acolo, izolat, decat omul obisnuit, ei bine, ala poate fi ceea ce crezi tu ca sunt toti.
Astea sunt povesti, am auzit si eu de ele. Monahismul nu s-a nascut ca protest, calugarii erau in stransa legatura cu Biserica si se si impartaseau. Daca erau impotriva Bisericii atunci nu mai erau in Biserica si nu erau recunoscuti ca sfinti. Era vorba, poate, de faptul ca nu mai erau credinciosii ca la inceput, iar ei voiau sa fie mai aproape de sfintenie. La inceput scrie ca isi donau averea crestinii si stateau impreuna (comunismul s-a inspirat de aici), cam la fel ca si calugarii de dupa aceea. De asemenea, unii calugari fugeau de persecutiile din timpul romanilor.
Si pustnicii se spovedesc, dar este mult mai induhovnicit decat un credincios obisnuit, e adevarat. Multi sfinti provin din randul pustnicilor.

Last edited by catalin2; 10.05.2018 at 18:05:09.
Reply With Quote