View Single Post
  #610  
Vechi 09.05.2018, 18:04:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

Astea sunt povesti, am auzit si eu de ele. Monahismul nu s-a nascut ca protest, calugarii erau in stransa legatura cu Biserica si se si impartaseau. Daca erau impotriva Bisericii atunci nu mai erau in Biserica si nu erau recunoscuti ca sfinti. Era vorba, poate, de faptul ca nu mai erau credinciosii ca la inceput, iar ei voiau sa fie mai aproape de sfintenie. La inceput scrie ca isi donau averea crestinii si stateau impreuna (comunismul s-a inspirat de aici), cam la fel ca si calugarii de dupa aceea. De asemenea, unii calugari fugeau de persecutiile din timpul romanilor.
Si pustnicii se spovedesc, dar este mult mai induhovnicit decat un credincios obisnuit, e adevarat. Multi sfinti provin din randul pustnicilor.
nu cunosti istoria monahismului crestin. a inceput prin sec 4, in siria apoi in egipt, primii pentru ca nu le convenea puterea din ce in ce mai mare a episcopilor in comunitatile crestine. e o discutie lunga pe care ai nega-o, asa ca nu insist acum.

in ceea ce priveste erezia, ai dreptate ca nu-s in masura sa demonstrez asa ceva, nici nu ma mai obosesc, prima oara ma oprisem din citirea textului cand am avut impresia ca autorul se considera apt sa judece, dar nu mai este nevoie sa demonstrez nimic, in text exista suficiente contraziceri si interpretari gresite sau tendentioase, o las asa. la un moment dat nici nu-si da seama ca da dreptate celor pe care-i critica...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote