Subiect: Desfranarea
View Single Post
  #26  
Vechi 08.11.2010, 22:08:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Am ajuns sa-i judecam si pe duhovnici, nu? Eventual sa-i punem intr-un nomenclator, asa, pe caprarii...
Oameni buni, din momentul in care noi, ortodocsii, acceptam conventia potrivit careia prin duhovnic ne vorbeste Hristos, atunci nu e loc de comentat vizavi de "performantele profesionale" ale preotului X sau Y, nu?

De unde tendinta asta de auto-flagelare la ortodocsi? Duhovnicul sa fie cat mai aspru (cred ca la seminariile teologice ar trebui deja avertizati viitorii preoti ca trebuie sa fie zbiri!), painea pe care o mancam sa fie veche de 3 zile, patul sa aiba o saltea din cele mai proaste, etc, etc.
Nimic nu e bun si ziditor decat daca se afla la o extrema indepartata a unei palete de comportamente crestine?
Citeste despre Sfantul Paisie Velicikovski si vezi ca nu e gresit sa cautam duhovnici in functie de aspiratiile personale. Lancezeala duhovniceasca omul de rand nu o simte. Dar cel insetat care-L cauta pe Dumnezeu cu adevarat acela deosebeste apa de izvor de apa raului. Si vrea sa bea apa cat mai curata.

Acest sfant ne sfatuieste sa citim carti scrise de sfinti exact din acest motiv: sa putem beneficia de povatuire cat mai inteleapta si sa ne mantuim chiar daca duhovnicul e mai tanar sau mai putin ravnitor.

Ascultarea de duhovnic incepe abia dupa ce suntem convinsi ca ne poate calauzi spre mantuire si am decis sa-i incredintam sufletul spre povatuire. In absenta unei increderi, colaborarea si comunicarea se blocheaza. Intr-o astfel de situatie orice ortodox poate alege un alt duhovnic, caci sufletul sau e cel mai important si pentru mantuirea lui se lupta.

Totusi, sa ne amintim si faptul ca Sfantul Ioan Rusul nu a avut un duhovnic de exceptie, dar a avut o traire ortodoxa de exceptie. La fel si Sfintii inchisorilor. Daca nu luptam cu pacatul si nu avem ravna spre cele sfinte, nici cel mai sfant duhovnic nu poate sa ne ajute sa ne mantuim. Si totusi, asa cum reiese din cartea ,,Pelerinul rus", un duhovnic cu viata sfanta iti calauzeste tot restul vietii daca-i asculti sfaturile. Ai undeva in amintire exemplul viu si graitor, chiar daca duhovnicul respectiv a trecut la cele vesnice. Deci, merita sa-l cauti.
Reply With Quote