View Single Post
  #202  
Vechi 20.11.2012, 02:01:18
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs down Minciuna are picioare scurte ... adio ioanna !

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tu iti permiti sa faci multe supozitii si sa tragi concluzii gresite. (nu am auzit de pr. Savin in viata mea).
Am spus ca dpmdv genealogia te duce la cadere, nu la varsta pamantului,...
Ioanna, primul impuls a fost acela de a te crede ca NU ai auzit in viata ta de Pr. Petre Gh. Savin si de lucrarea lui din 1960 "Cronologia biblică", insa, citind cu atentie intrebarile pe care i le-ai pus acum un an, mai exact pe 22.10.2011, lui Catalin2,

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Catalin2: anul facerii lumii, de care ai mentionat, a fost fixat si aprobat de o autoritate bisericeasca, un sinod ecumenic ? Singurul de altfel care poate fixa adevarurile de credinta si disciplina valabile pentru Biserica.
5508 - nasterea Lui Iisus, raportata la Facere, nu e cronologia impusa de Sextus Africanus?
(numele corect e Iulian Africanul si nu cel pus cu dispret si in bascalie de ioanna)
si comparand cu fragmentul urmator din "Cronologia biblică" al Pr Petre Gh. Savin,

"Mai mult inca: ea (anul 5508) n-a fost fixata, aprobata sau decretata de nici o autoritate bisericeasca, fie de vreun sinod ecumenic, singurul in drept de a fixa adevaruri de credinta sau de disciplina, valabile si obligatorii pentru intreaga Biserica ... Calculul cronografic al lui Iulian Africanul satisfacea tocmai aceasta cerinta, atat de imperios simtita atunci, si de aceea cronografia lui a si fost acceptata, cu toate erorile si arbitrarul lui,..."

rezulta indubitabil si EVIDENT ca ai mintit! Folosesti citatele lui Pr Savin ca si cum ar fi punctul tau de vedere, te faci ca nu ai auzit de el in viata ta, ... din pacate esti doar o evolutionista teista demna de mila, sa-ti fie rusine! Nu mai avem ce discuta!

Last edited by neica_nimeni_altul; 20.11.2012 at 03:14:44.