View Single Post
  #99  
Vechi 21.09.2011, 13:55:24
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Din cate stiu, termenul eutanasie provine din limba greaca si inseamna "moarte buna". Indiferent cata tristete, durere si neputinta ar contine viata, ea ne este daruita si pentru asta trebuie sa multumim neincetat. Asa ca moartea nu trebuie sa vina printr-o decizie omeneasca, ci doar la momentul randuit de Dumnezeu.
Momentul randuit de Dumnezeu... ciudata expresia asta, pentru ca inseamna una din doua:

1. eu ma sinucid, deci trec peste Dumnezeu

2. mor in accident ca da peste mine un bou care se crede schumacher: planul domnului.

Un chin fara scop e doar atat, un chin. Bunicul meu a avut cancer la gat. In ultimele saptamani a inceput sa aiba dureri ingrozitoare. Deci au bagat morfina in el pentru ca era intr-adevar inuman sa il lasi sa se chinuie, mai ales ca toti stiam ca o sa moara in maxim o saptamana. Si a fost drogat bine de tot vreo 2 saptamani. Acum intrebarea e: a facut pacat ca s-a drogat cu morfina? A facut pacat ca nu a suportat durerea? Pentru ca toate discutiile inspre asta merg.

Ce mi se pare e ca noi vorbim aici fara sa ni se fi intamplat lucruri groaznice. Peroram de pe scaunul nostru de judecatori (in anonimatul forumului) despre ce pacate fac altii.

Poate ca ar trebui smerenie multa sa ne vedem de ale noastre, nu sa punem stampile pe faptele altora.

Eutanasia ar trebui sa fie legala? DA. Cine vrea poate sa se eutanasieze, treaba lui. Cine nu, sa moara cum i-a randuit Dumnezeu. Legea principala a lui Dumnezeu este libertatea, fiecare face ce vrea si suporta consecintele. Cine sunt eu sa il opresc pe fratele meu sa pacatuiasca daca el asta vrea? Eu nu sunt stapanul lui, judecatorul lui. Pot fi in cel mai bun caz modelul lui. Ortodoxia nu are baza in vorbe, ci mai ales in modele de viata. Pana cand nu suntem modele de viata, putem noi sa incercam convertiri din vorbe...
Reply With Quote