Subiect: reiki
View Single Post
  #126  
Vechi 06.07.2013, 01:26:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Deși acum am foarte puțin timp la dispoziție, nu mă pot abține de la gândul de a scrie aici, urmând ca mâine, la o oră mai rezonabilă, să revin cu mai multe informații documentate.
Am învățat la Facultatea de Teologie despre aceste practici, la disciplina numită Misiologie și ecumenism.
Pentru creștinii ortodocși dezorientați, care se-ntreabă dacă reiki este sau nu compatibil cu sfânta noastră credință creștină, voi preciza, concis, faptul că poziția oficială a Bisericii noastre, predată și în Facultățile de Teologie Ortodoxă, este aceea că practicarea reiki este dăunătoare spiritual pentru creștinii ortodocși. Reiki este o practică spirituală sincretică, nicidecum o știință. Este incompatibilă cu creștinismul, deși unii dintre practicanți, din rațiuni de marketing religios, combină practicile lor orientale cu rugăciuni creștine și chiar își îndeamnă clienții să apeleze la ajutorul duhovnicilor.
Tot din rațiuni de marketing, ei se pretind, în același timp, adepți ai unei căi spirituale, dar și... medici sau, în orice caz, practicanți ai unei terapii științifice.
În realitate, reiki nu face parte din Medicină. Interesați-vă dacă practicantului reiki i se cere să fie absolvent al Facultății de Medicină, sau dacă nu cumva este necesară doar parcurgerea acelor cursuri de inițiere în reiki - cursuri care nu au avizul oficial al specialiștilor în Medicină.
Nu este știință, ci credință religioasă străină de creștinism, concepție spirituală sincretică, combinând anumite concepții preluate din religiile orientale cu idei creștine.
Voi aduce argumente și voi indica surse clare, promit, dar toate acestea mâine, voi avea suficient timp la dispoziție.
Dacă avem dificultăți în viața duhovnicească, putem apela la duhovnicii noștri;
dacă avem probleme de ordin psihic, putem cere ajutorul psihologilor;
dacă suferim de boli fizice/ trupești, îi avem la dispoziție pe medici.
Așadar, pentru rezolvarea oricărei probleme de sănătate sufletească sau trupească, doar două sunt căile de vindecare recomandate de Biserică: credința și știința.
Ambele Îl au ca Izvor pe Dumnezeu: credința în mod direct, iar știința în mod indirect, fiind creată de către oameni, dar cu ajutorul Său.
Nu avem nici un motiv să apelăm la practici spirituale declarate științifice, dacă dorim să-I rămânem fideli lui Hristos al nostru!
Cine dorește să practice reiki sau să adere la alte genuri de sincretism religios, este liber să o facă, dar datoria noastră, a absolvenților de Teologie, este aceea de a arăta clar faptul că aceste practici NU sunt creștine, ci implică adeziunea la alte credințe.
Revin.
Doamne ajută!
Din păcate, nu voi putea scrie nici astăzi tot ceea ce aș fi vrut (las pentru zilele viitoare), dar revin cu o precizare, fiindcă am observat că ieri am avut o exprimare destul de... vehementă și n-aș vrea să fiu înțeleasă în mod incorect.
Îi respect în mod sincer pe cei care împărtășesc convingeri diferite față de mine și mă bucur să discut cu ei, să port conversații (chiar polemici, aș spune) constructive, dezbateri interesante, în cursul cărora mă străduiesc să păstrez față de partenerii de dialog o atitudine deschisă, tolerantă și astfel să-mi mărturisesc credința, așa cum se cuvine să se comporte oricine năzuiește a fi vrednic de Hristos.
Ceea ce m-a surprins și m-a consternat aseară a fost citirea unor mesaje de pe topic, în care autorii, practicanți reiki, susțineau faptul că, de fapt, convingerile lor ar fi o știință, dar și spiritualitate, creștină, dar și fără legătură cu religiea etc etc. De aceea, pentru că mă deranjează lipsa de sinceritate, nu m-am putut abține să nu zic vreo două, ca să mă exprim într-un limbaj cât se poate de colocvial. :)
Nici nu este necesar să cunoști concepția RELIGIOASĂ ce stă la originea acestei practici, pentru a-ți da seama că, în mod evident, o "cale spirituală" (așa cum este definit reiki pe unul dintre site-urile oficiale în limba română) are legătură cu religia și, având legătură cu viața religioasă, îi influențează pe practicanți ("terapeuți" și clienți) din punctul de vedere al relației lor cu Dumnezeu.
Ei spun, însă, că e spiritualitate, fără a fi religie (cum o veni asta?...) și, în același timp, se încadrează în categoria științelor. Medicina este "cale spirituală"? Istoria e "cale spirituală"? Sociologia, psihologia, fizica, geografia, meteorologia și orice altă știință (am menționat, așa cum observați, atât exemple de științe exacte, cât și domenii din categoria disciplinelor umaniste) reprezintă "căi spirituale"? Nu, ci sunt, pur și simplu, științe.
Știința cercetează, din diverse perspective, lumea creată, universul;
credința are în vedere relația cu Creatorul și cunoașterea creației din perspectiva Revelației dumnezeiești.
Prin urmare, o știință autentică nu poate fi, în același timp, religie, fapt ce nu-i împiedică pe practicanții acesteia să adere la orice convingeri religioase doresc.
De asemenea, un credincios al oricăreia dintre religiile lumii nu devine om de știință doar în virtutea credinței sale, fapt ce nu-i blochează nicidecum accesul la cunoașterea științifică.
De ce este așa?
Datorită faptului că, așa cum se știe, cunoașterea prin credință și cea științifică sunt două modalități de cunoaștere diferite (compatibile, dar diferite).
În altă ordine de idei, cei care-și asumă în mod autentic o credință religioasă o trăiesc în mod sincer, cu toată capacitatea lor de autodăruire și sunt incapabili să adopte, în același timp, convingeri metafizice incompatibile cu religia la care au aderat. În afara cazului în care sunt în căutarea unei credințe, cei religioși nu pot fi, în același timp, creștini, panteiști, deiști, buddhiști, taoiști, musulmani și politeiști. Este ilogic! "Mai multe adevăruri înseamnă nici unul" (Petre Țuțea); relativismul religios și diversele tipuri de sincretism cu greu ar putea fi susținute prin argumente pertinente, din simplul motiv că sunt contrare principiului noncontradicției din logică. Nu pot susține, în același timp și cu aceeași convingere, faptul că Hristos este unicul Dumnezeu adevărat (creștinism), doar un mare prooroc (islam), reîncarnarea unei divinități și, eventual, un practicant reiki (da, scria cineva și ideea aceasta aici, pe topic...). Nu se poate susține că Divinitatea este, totodată, un unic Dumnezeu personal (religiile monoteiste), o energie cosmică impersonală, o pluralitate de zei, creația însăși (panteism), "Ceasornicarul" Care nu mai intervine nicicum în evoluția creației Sale (deism) etc etc.
Reiki se bazează tocmai pe o astfel de concepție religioasă sincretică (așadar, contrară nu doar teologiei și spiritualității creștine, ci și logicii) care, într-un mod inexplicabil, se pretinde, în același timp, "terapie științifică". Sincretismul susținut de către promotorii acestei căi spirituale este nu doar religios, ci și între religie și știință, o "semiștiință" (concept prin care Dostoievski înțelegea încercarea unor științe de a-și aroga misiunea rezolvării problemelor etice), iar despre "semiștiință" autorul "Fraților Karamazov" argumenta (într-adevăr, într-un cu totul alt context) faptul că reprezintă cea mai gravă calamitate din istoria umanității, mai gravă decât molima sau războiul.
De aceea am reacționat într-un mod atât de ferm în mesajul de ieri: fiindcă cei dezorientați și neavizați ar putea crede, citind cu bună credință mesajele practicanților reiki, faptul că această practică ar fi, în același timp, spiritualitate creștină și necreștină, știință neștiințifică etc etc. :)
Până la un nou mesaj (nu mi-am uitat promisiunea de a expune, într-un mesaj viitor, mai multe informații referitoare la poziția oficială a Bisericii în legătură cu aceste practici incompatibile cu spiritualitatea creștin-ortodoxă), vă recomand din toată inima:
Pr. prof. dr. Radu Mureșan, Alternative spirituale în România secolului XXI.
Acum nu am la îndemână cartea ca să vă pot spune cu exactitate editura, locul și anul apariției, precum și paginile în care este analizată, din perspectivă ortodoxă, exact reiki.
Voi căuta cartea (am citit-o foarte recent) și vă voi oferi toate aceste date.
Numai bucurii vă doresc!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 06.07.2013 at 01:43:02.
Reply With Quote