View Single Post
  #6  
Vechi 15.09.2011, 11:37:42
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi lua legătura cu filiala din Huși a org. culturale Pro Basarabia și Bucovina și cu doamna de la București despre care am scris în prima postare și voi scrie toate detaliile.

Am discutat deja cu un profesor care face parte din org. și mi-a spus că limba română acum se învață după manuale românești care au fost trimise în urmă cu ceva ani tot printr-o acțiune de colectare din România acțuine care nu a avut însă continuitate.

Aici pe forum sunt două persoane din Basarabia pe care le știu. Le voi scrie să vedem ce știu și dânșii.

Dacă manuale în limba română se tipăresc și peste Prut nu știu.Ce vă pot spune este că acei copii nu au bani să le cumpere. Orașul în care locuiesc eu este aproape de graniță și sunt microbuze și trenuri care merg la Chișinău și în alte localități din Republica Moldova. Este necesar pașaportul (revoltător dar adevărat). Eu sunt pentru colectarea de manuale și mai puțin de bani. Cine dorește să ofere bani este bine și așa. Vom cumpăra cu ei manuale, nu vom trimite acolo bani.
Ei vor să învețe limba română de pe manuale românești.
M-aș bucura să se implice persoane care știu mai multe.

Lori îți mulțumesc pentru implicare. Săptămâna viitoare mă voi ocupa de organizarea acțiunii, incusiv de cea a colectării.Până atunci sper să am mai multe imformații și să fim mai mulți.
Doamne ajută.
Reply With Quote