View Single Post
  #10  
Vechi 15.02.2009, 18:26:45
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Din pacate, foarte multi dintre noi suntem crestini doar cu numele. Atat la nunta cat si la moarte s-au impamantenit niste obiceiuri pagane de care nu prea cred ca vom scapa repede de ele, deoarece daca vine cineva care sa spuna nu se face asa, nu se poate sa nu se gaseasca o "mamaie" care este foarte mult dusa la biserica si care le stie pe toate. Dureros este ca de multe ori le spune preotul in fata ca nu fac bine ce fac si tot pe a lor o tin. Tot ce putem sa facem este ca noi, la randul nostru sa nu dam voie la astfel de obiceiuri si in acelasi timp sa nu plecam urechea la barfa lor. Cand a murit bunicul meu noi nu am dat gaina peste mormant (pt. care ne-am auzit vb.), dar in schimb i-am facut pomenile, il pomenim mereu la Sf. Liturghii, ii impartim si asta e tot ce conteaza deoarece numai in acest fel il putem ajuta. Cat despre pomana si statul la masa cu preotul, la tara se poarta asta deoarece pr. este o pers. importanta pt. comunitate si sti cum este cu mandria asta...."am stat cu popa la masa". Noi nu trebuie sa ne cramponam de aceste obiceiuri care de multe ori ne supara, ci daca avem vreo nelamurire sa intrebam preotul si sa punem in practica ce spune el.
Reply With Quote