View Single Post
  #10  
Vechi 03.05.2011, 22:36:27
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acest subiect se poate intinde pe multe , multe pagini , dar este dureros ca problema in sine nu prea intereseaza , si asta o spun datorita numarului scazut de vizualizari , si este pacat , cel putin asa cred eu . Spunea MariS_ , ca bunatatea va fi invinsa de corectitudine ! A lega adevarul , corectitudinea , si in general Dreapta credinta , de inabusirea , anihilarea bunatatii , mi se pare complet deplasat si neavenit ! Ce om ,cat de cat normal , si mai ales cu frica de Dumnezeu poate sa deteste bunatatea , si sa-si intemeieze credinta pe ura . Daca-mi iubesc Biserica in care am fost botezat , am datoria sa-i respect regulile , sa o apar de miscarile sectare si de erezii , dar asta nu are a face cu ura si lipsa bunatatii , a iubirii , a iertarii ! Dar am dreptul sa ma rog cu ai mei pentru ai mei , dar si pentru tot omul , dar nu am dreptul sa terfelesc biserica cu cei ce nu o recunosc , sau mult mai rau o hulesc . Intradevar de-alungul mileniilor , ortodoxia a trecut prin numeroase prigoane , dar aceasta prigoana a madularelor ei este cea mai periculoasa .In numele unui umanism gresit inteles , in numele iubirii , iertarii , a nejudecarii , suntem pusi la colt si chiar dojeniti ca nu-l iubim pana la jertfa pe catolic , sau mult mai grav pe protestant , neoprotestant . . . ! Miau miaurile prind la public , cuvantul ortodoxiei e sugrumat si catalogat atat de simplu ca find fundamentalist ! Se fac confuzii grave , mai mult voite , intre polemica , intre "disputa " ideilor , si ura fata de utilizator ! Cum poate gandi o minte sanatoasa ca doi fotbalisti de la echipe adverse se urasc , se dusmanesc ? Dar , ce mai conteaza ce cred eu , un rau si un fundamentalist , atata timp cat nu joc hora iubirii cu bisericile "concurente " ?
Exista intr-adevar o singura cale: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". Problema e ca pe aceasta cale merg diversi oameni care-si poarta crucea. Aceia vor sa ajunga la destinatie. Exista, insa, din pacate si oameni care observa alti oameni si li se pare lor ca nu toti isi poarta crucea "cum trebuie". Exista si alti oameni care incearca sa ajute pe cei mai mici sau mai slabi. Pe primii i-am denumit generic corectitudine, pe ultimii bunatate.Cu timpul, incet, incet, primii se vor tot inmulti, iar ultimii se vor tot imputina. Ultimii sa spunem ca "miauna" frumos, numai ca primii vor incepe sa "latre". Nu spun ca deja "latra", nu, nu e inca cazul, dar urmasii lor vor "latra". Aceasta e tendinta, spre habotnicie. De ce cred asta? Asa simt, poate si pentru ca se apropie Evenimentul cel Mare.
Har, smerenie si jertfa de sine.
P.S. Cristi draga, stiu ca ai inima mare, si altii de aici, asa ca nu e atac la nimeni. E doar o tristete pentru ce va sa vina.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote