Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #29  
Vechi 05.09.2012, 02:45:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sfatul meu este sa NU intri in biserica de alta confesiune.
Nu ai gresit ca ai avut retineri. Deloc.

Parerea mea este ca ar trebui sa cumperi icoane (ortodoxe, desigur.. altele sunt picturi religioase, nu icoane) si carti de rugaciuni si fii sigura ca Hristos te aude cand te rogi in camera ta.
Nu cauta "senzatii sublime", mai bine citeste cartile despre inselare, cum ar fi cea scrisa de Sfantul Ignatie Briancianinov. Aceasta ca sa intelegi ca este periculos a cauta "senzatii" sau satisfactie spirituala!
Religia nu este entertainment!

Cat despre "minunile de la Lourdes", ai grija! Citeste despre false minuni!
Informeaza-te!

Chiar daca ajungi doar o data pe luna la o biserica ortodoxa, tot este mult mai bine decat sa mergi la alta confesiune.
Dar informeaza-te bine, ca sa ai argumente solide, sa intelegi de ce faci aceasta.

Cat despre ideea ca crestin este oricine crede in Hristos, sa nu uitam ca si dracii cred si se cutremura. Dar nu se mantuiesc, nu?
Nu este suficient sa stii cine este Hristos. Scopul vietii crestinului este dobandirea Duhului Sfant. Iar biserica ortodoxa ne arata calea, are mijloacele pentru aceasta.
Poate ca atunci cand ai fost in tara nu ai apreciat, nu ai inteles ceea ce ai.
(si eu am patit la fel!)
Acum iti este dor de biserica ortodoxa, ai ceva de invatat din asta.
Nu dispera, eu cred ca daca vei starui, Dumnezeu iti va scoate solutii in cale.
Gandeste-te ca pe Sfanta Maria Egipteanca, care traia in pustiu, nu a lasat-o Dumnezeu si s-a impartasit acolo!
Ai incredere in Dumnezeu ca te va ajuta, dar nu calca in alte biserici si nu te ruga cu alte confesiuni.
Probabil ca dracii cred si se cutremura, asa am auzit si eu (desi nu am vazut pe niciunul deocamdata, crezind si cutremurindu-se...), intr-adevar.

Numai ca eu vorbeam despre oameni, nu despre draci. Nu ati remarcat?
Despre oamenii care cred in Hristos, mai mult sau mai putin ortodox. Acestia stiu ca se numesc crestini.

Cat despre calcatul in alte biserici, au calcat deja milioane de crestini, unul dintre ei fiind de pilda Parintele Staniloae. Ca doar nu calcau in strachini sau in neant, doamna, ci in salasuri de cult ale unor oameni numiti crestini inclusiv de catre BOR.

Cat despre religie, cred ca e alta discutie in alta parte.
Aici e vorba despre credinta, despre dilema unei femei credincioase, despre credinta unei femei crestine in Dumnezeu Cel Viu.

Cat despre faptul ca a avut retineri, cine spune ca a gresit? Exista vreun stas dupa care un om are sau nu are retineri? Fireste ca a avut, la cata propaganda ortodoxista se face in romanica... Fireste ca a avut si pentru ca e obisnuita cu slujbele ortodoxe. Si eu as avea retineri. Insa una e sa ai retineri, alta e sa duci pana la capat un proces decizional.

Dumnezeu sa o lumineze cu harul Sau pe crestina noastra, pentru o alegere bineplacuta Lui, iar nu noua!

P.S. Oare credinta unui crestin ortodox pica precum mortarul daca e zguduita de o slujba catolica, sa zicem? Pica, desigur, daca era de suprafata, de vopsea... Altminteri nu, nu sufera nici o zgarietura, dimpotriva! Ba mai mult, poate chiar sa largeasca inima, vazind ca si alti oameni, sub alte forme ale practicii de cult, aduc si ei rugaciune lui Dumnezeu.
Dusmanii credintei si mantuirii noastre nu sunt fratii de alte confesiuni, nici macar ateii nu sunt, ci intunericul din noi si otrava rautatii din inima proprie. Fariseul dinlauntrul nostru ne e dusman de moarte, iar nu semenii.
Reply With Quote