View Single Post
  #2  
Vechi 02.12.2012, 09:34:52
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce înseamnă mai exact această sintagmă?

Ce înseamnă "dedesubt"? Spre exemplu în versetul "Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt."
Underworld. Locul Ingerilor Disidenti, care practica teomahia, pana ce vor fi mutati in Iazul de Foc.
Stii, am vazut o figura intr- o revista (nu pe internet, la o ruda), ilustrand cosmologia antica. Desi fizic/stiintific inexacta (sau naiva daca vrei), am simtit ca spiritual era accurate... Nu stiu de ce, am senzatia ca unele parti din lume, lumea asta fizica, nu sunt asa cum le percepem, nici macar cu cele mai fine dilatari ale simturilor sau precise aplicari ale aparatelor matematice, pe care ni le furnizeaza "sculele". Sun parti care nu pot fi nici macar concepute, darmite vizitate, decit intr-o stare anumje de constiinta. Cred ca adevarul e la mijloc, intre modelul stravechi si cel actual de Univers.
Off-topic, dar nu pe deplin: ce crezi despre acel...nu stiu ce, oricum nu om, nu demon, cu care Sfantul Antonie cel Mare a vorbit in desertul copt? Textul il defineste ca "faun", dar... Evident, nu era nici pavian/mandril/ceva de genul.
Inca ceva: in Acatistul Domnului, se spune la un moment dat: "Iisuse, pierzatorul celor de dedesubt". Mie imi este clar...

Last edited by celestial_pottery; 02.12.2012 at 09:42:14.
Reply With Quote