Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #2249  
Vechi 23.06.2019, 18:47:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată, noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție. Cu noi, oare, ce va fi? Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi, cei ce Mi-ați urmat Mie, (...).
Sf Ieronim: Intr-adevar, fiindca nu e destul sa parasesti toate, Petru adauga ceea ce este caracterul propriu al perfectiunii: "si Ti-am urmat Tie". Adica: "Am facut toate cate le-ai poruncit: care va fi recompensa noastra ?". Or, Isus le spune: "Adevarat zic voua ca voi, cei ce Mi-ati urmat Mie". El nu spune "voi, care ati lasat toate", fiindca e ceea ce a facut filozoful Crates si multi altii care au pus putin pret pe bogatii, ci "voi, cei ce Mi-ati urmat Mie", ceea ce e caracetristica proprie Apostolilor si adevaratilor credinciosi.



Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
(...)la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel.
Sf Ioan Chrysostom: Evreii ar putea spune, in ziua Judecatii: "Doamne, vazandu-Te imbracat in carne muritoare, noi nu am putut recunoaste in Tine pe Fiul lui Dumnezeu. Cine, dintre oameni, ar putea vedea aceasta comoara ascunsa in pamant, cine ar putea vedea acest soare acoperit de nori ?" La care, Ucenicii ar putea raspunde: "Noi insine am fost oameni din popor, fara instructiune. Voi, dimpotriva, erati preoti si scribi. Dar voia noastra dreapta a fost ca o lampa care a luminat grosiera noastra ignoranta, in timp ce malitia voastra a fost ca un nor care a acoperit de tenebre toata stiinta voastra!".

S Hilarie: Isus Cristos, asezand pe Apostoli pe douasprezece tronuri ca sa judece cele douasprezece triburi ale lui Israel, ii asociaza la gloria celor doisprezece patriarhi, incat trebuie sa intelegem, din acest pasaj, ca Isus va judeca, intr-o zi, asistat de discipolii Sai. Si in alt loc le spune Evreilor "Ei vor fi judecatorii vostri" (Mt 12:27 si Lc 11/19). Pe de alta parte, nu trebuie sa credem ca acesti doisprezece oameni vor fi singurii Sai asesori, din aceea ca vor fi doar douasprezece tronuri pe care ei vor fi asezati. Numarul de doisprezece reprezinta, aici, multitudinea celor care vor asista, asociati fiind la Judecata Sa, fiindca e format din cele doua parti ale numarului sapte, care adesea reprezinta universalitatea lucrurilor: intr-adevar, cele doua parti, trei si patru, prin inmultire una cu alta dou numarul doisprezece. Dealtfel, apostolul Matia fiind ales pentru a-l inlocui pe tradatorul Iuda, ar urma, deci, ca pentru Sfantul Apostol Paul, care a lucrat mai mult ca ceilalti, sa nu se mai gaseasca nici un tron pentru judecata. Si totusi, el ne declara ca, intr-o zi, va face parte dintre judecatori, impreuna cu ceilalti sfinti: "Nu stiti, oare, ca noi vom judeca pe ingeri?" ne intreaba el.

Sf Augustin: Trebuie, deci, sa plasam printre cei care vor judeca impreuna cu Isus Cristos pe toti cei care au parasit bunurile lor si L-au urmat pe Domnul.

Sf Grigore: Cu adevarat, oricare om care, impuns de iubirea dumnezeiasca, va fi sacrificat tot ce poseda, va ajunge la culmea puterii judecatoresti si va exersa functia de judecator impreuna cu Judecatorul Suveran, fiindca a imbratisat aici, jos, privatiunile saraciei voluntare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote