View Single Post
  #1  
Vechi 07.09.2010, 04:01:38
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Dostoievki si cuvinte spre folosul nostru

> Nu te minți singur. Cel care se minte pe sine și-și pleacă urechea la propriile sale minciuni ajunge să nu mai deosebească adevărul nici în el, nici în jurul lui și să nu mai aibă respect nici pentru sine, nici pentru lumea cealaltă. Iar dacă nu respectă pe nimeni, nici nu poate iubi pe cineva, și astfel, neiubind pe nimeni, ca să se afle în treabă sau ca să-și omoare urâtul, se lasă în voia patimilor și ispitelor trupești, și, stăpânit cum e de metehne, ce deosebire mai poate fi între el și un animal?

> Poate să existe oare un tablou fără lumini și umbre? Despre lumină avem idee numai pentru că există și umbra. Noțiunile de bine și rău au apărut fiindcă în viață binele și răul se află permanent împreună, unul alături de celălalt.

> Iar cine n-are popor, nu are nici Dumnezeu! Să se știe, așadar, că toți aceia care încetează să-și înțeleagă propriul lor popor și pierd legătura cu el, negreșit își pierd și credința strămoșească, devin sau ateiști, sau niște indiferenți. Ăsta e adevărul! Este un fapt confirmat de realitate.

> Viața e duelul lui Dumnezeu cu diavolul, iar câmpul de bătălie sunt eu.

> Marea taină a existenței noastre nu constă în a trăi, ci în a ști pentru ce trăiești.

> Oamenii au fost făcuți ca să fie fericiți, și numai acela care se simte pe deplin fericit este într-adevăr vrednic să-și spună: "Am îndeplinit porunca lui Dumnezeu pe acest pământ. Dreptcredincioșii, sfinții, mucenicii au fost cu toții fericiți."

> Să știți că nu există pe lume ceva mai de preț și mai trainic, mai sănătos și mai folositor în viață decât o amintire frumoasă, și mai ales o amintire plină de farmec din anii copilăriei, petrecuți în casa părintească.

> Tot pe lume este trecător, singur adevărul e veșnic.

> Iubirea este o comoară fără de preț, cu care poți dobândi o lume întreagă, care-ți îngăduie să răscumperi nu numai păcatele tale, dar și pe ale altora.

> Dacă în inima ta sălășluiește căința, înseamnă că iubești cu adevărat. Iar dacă iubești, Dumnezeu te va primi la sine... Iubirea plătește totul, răscumpără totul.

> Ce este iadul? Și cuget în sinea mea: e suferința de a nu mai putea iubi.

> Starețul este acela care găzduiește în sufletul său și îmbrățișează cu voința sa propriul tău suflet și voința ta. Din clipa când și-a ales un stareț, omul renunță la propria sa voință, încredințându-i-o lui cu cea mai deplină supunere și cu o totală uitare de sine. Acela care își pecetluiește astfel soarta acceptă de bunăvoie această încercare, această austeră ucenicie, în speranța că la capătul unor îndelungi străduințe va ajunge să se învingă pe sine și să se domine atât de perfect, încât după o viață întreagă de ascultare să poata dobândi, în sfârșit, deplina libertate, descătușându-se de propriul său eu, ca nu cumva să împărtășească soarta celor care-și încheie viața fără a fi reușit să se regăsească pe sine.

> Avem de asemenea și o anume vocație a binelui, e drept, cam infantilă.

> Nu piroanele l-au răstignit pe Hristos, ci Iubirea!

> Se compară, uneori, cruzimea oamenilor cu cea a animalelor sălbatice; comparația este jignitoare pentru acestea din urmă.

> Suferința și durerea sunt întotdeauna obligatorii pentru o conștiință largă și o inimă profundă. După mine, oamenii cu adevărat mari încearcă o mare tristețe pe pământ...

> A doua jumătate din viața omului se compune de obicei numai din deprinderile acumulate în prima jumătate.

> Omul nu se naște pentru a fi fericit. Omul își cumpără fericirea și o cumpără numai cu prețul suferinței. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...

> Dacă vrei să învingi lumea toată, învinge-te pe tine!

> Nu există pe lume ceva mai greu decât sinceritatea și ceva mai ușor decât lingușirea. Dacă în sinceritate se strecoară numai a suta parte dintr-o notă falsă, se produce o disonanță și apoi e bucluc. Dacă în lingușire absolut toate notele sunt false, ea totuși face plăcere și este ascultată fără supărare. O plăcere grosolană, totuși plăcere.

> Munca purifică mintea, formează omul, iar pălăvrăgeala îl descompune.

> Caută să ajungi un soare și atunci are să te vadă toată lumea!

> Nimic nu e mai îngrozitor decât să trăiești într-o lume străină de tine.

> Adevărul adevărat este întotdeauna neverosimil, ai știut acest lucru? Ca să faci adevărul să pară verosimil, e nevoie neapărat să-i mai adaugi și puțină minciună.

> Iubește animalele: Dumnezeu le-a dat gândire rudimentară și bucurie netulburată. Nu le deranja bucuria, nu le hărțui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intenției lui Dumnezeu. Omule, nu te mândri cu superioritatea față de animale; ele nu au păcat, dar tu, cu măreția ta, pângărești pământul prin existența ta și îți lași urmele prostiei după tine - aceasta, e adevarată pentru aproape fiecare dintre noi!

> Nu în forță, ci în dreptate sălăsluiește Dumnezeu.

> Să minți este aproape mai bine decât să copiezi adevărul spus de un altul; în primul caz ești om, în al doilea - papagal.

> Purul adevăr este întotdeauna de necrezut.

> Nici un om nu poate trăi fără un țel oarecare și toți râvnesc șă-și ajungă țelul. Omul neînsuflețit de nici un țel, de nici o speranța, se preschimbă adesea într-un monstru.

> Nu contează unde te afli numai să trăiești, să trăiești, să trăiești! Oricum ar fi viața – dar să trăiești!

> Râsul e cel mai sigur examen al sufletului omenesc. Niciodată firea omului nu se dezvăluie mai deplin ca atunci când rade. Uneori e foarte greu să dibuiești caracterul câte unui om, dar e de ajuns să-l surprinzi o singură dată râzând sincer și brusc, și atunci caracterul lui îți apare ca lumina zilei.

> Întreaga lege a existenței umane constă numai în posibilitatea pentru om de a se închina în fața a ceva infinit de măreț. Lipsește-i pe oameni de acest infinit măreț, ei nu vor accepta să trăiască și vor muri prada desperării.

> În sărăcie mai păstrăm încă noblețea sentimentelor înnăscute. În mizerie însă, nu le mai păstrează nimeni niciodată!

> Copilului poți să-i spui tot, tot; întotdeauna m-a uimit cât de puțin cei mari, tații și chiar mamele, își cunosc copiii. Copiilor nu trebuie să le ascunzi nimic sub pretextul că sunt încă mici și e prea devreme pentru ei să știe ceva. Ce idee tristă și nefericită! Și ce bine își dau seama copiii că părinții lor îi cred prea mici și prea neștiutori, când ei, în realitate, înțeleg totul. Adultul nu știe că, până și în chestiunea cea mai dificilă, copilul îi poate da un sfat util.

> Prin ce chinuri groaznice am trecut, cât m-a costat și cât mă costă încă această sete de a crede, care e cu atât mai puternică în sufletul meu, cu cât se găsesc mai multe argumente potrivnice. Și cu toate acestea, Dumnezeu îmi trimite uneori momente în care sunt cu desăvârșire liniștit. În aceste momente eu îi iubesc pe alții și găsesc că și alții mă iubesc pe mine. În asemenea clipe mi-am alcătuit un simbol de credință în care totul pentru mine este limpede și sfânt. Acest simbol este foarte simplu. Iată-l, cred că nu e nimic mai frumos, mai profund, mai simpatic, mai rațional, mai bărbătesc și mai desăvârșit decât Hristos. Și nu numai că nu este, ci mi-o spun cu dragoste geloasă, nici nu poate fi.

> Dacă Dumnezeu nu există, înseamnă ca totul este permis și dacă totul este permis, înseamnă că suntem pierduți.

> De mi s-ar dovedi în modul cel mai indubitabil, pe patul de moarte fiind, că nu Hristos este adevărul, că adevărul e altul - dacă demonstrația ar fi incantabilă și covârșitoare - n-aș sta nicio clipă la îndoială: aș alege să rămân cu Hristos, nu cu adevărul.

Eu cred că acest ultim citat ar trebui să fie pentru noi toți un model de credință întru Hristos, ceva la care să aspirăm cu toții.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote