Subiect: Cum sa ma rog?
View Single Post
  #1  
Vechi 17.05.2012, 23:05:05
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Cum sa ma rog?

Buna , as vrea niste sfaturi in legatura cu rugaciunea , seara in special ma rog , si de multe ori pare ca ma rog mai mult formal sau asa simt eu spun rugaciunile principale:Tatal nostru , imparate ceresc cuvine -se cu adevarat , dar parca nu e de ajuns , nu simt , comunicarea indeajunsa cu Dumnezeu, uneori ma simt sec , de parca nici nu m-as fi rugat , simt ca Dumnezeu nici nu ma asculta .Mai citesc cateodata din Psaltire si sunt psalmi foarte frumosi , dar sunt unii in care il rogi pe Dumnezeu , sa-i nimiceasca pe dusmanii tai ,un lucru contradictoriu cu crestinismul , si asa nici Psaltirea nu ma prea satisface.Am citit de curand o carte despre pustnicii nevazuti ai Athosului , si m-am minunat de puterea de concentrare la rugaciune, si de rugaciunea neincetata a acelor oameni sfinti , ceea ce cred ca eu nu voi putea ajunge niciodata , la macar o sutime cat ei , in practicarea rugaciunii

Ce rugaciuni sa spun , si cum sa ma rog, ceva sfaturi? Multumesc
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote